Tarihöncesi sit alanlarında kültür mirası yönetimi Kırklareli Höyüğü Sit Alanı ve kültür mirası yönetimi
Cultural heritage management in prehistoric sites: cultural heritage management plan of Kırklareli Archaeological Site
- Tez No: 262732
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 627
Özet
XIX. yüzyılın ortalarından itibaren bir bilim dalı haline gelen arkeoloji, tarihsel süreç içinde gelişerek bu günkü haline almış, arkeolojik sit alanlarının korunması konusunda zaman içinde farklı yaklaşımlar gelişmiştir. Günümüzde arkeolojik kültür mirasının toplumla ilişkileri ayrı bir uzmanlık dalı haline gelmiş, bu konuda uluslararası ve ulusal kural ve ilkeler belirlenmeye devam etmektedir. Bu bağlamda, tarihöncesi arkeolojik sit alanlarının korunarak geliştirilmesi,bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaya başlanmış ve Arkeolojik Kültür Mirası Yönetimi kavramı gelişmiştir. Bu tez çalışması ile yukarıda adı geçen konular ve kavramların gelişimi, bugünkü durum ve belgeler incelenmiş, elde edilen bilgiler ışığında örnek çalışma olarak seçtiğimiz Kırklareli höyüğüne yönelik Sit Alanı Yönetim Planı ve Kırklareli Kültür Mirası Yönetim projeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archaeology has developed as a science since middle of XIX. century and different approaches have developed about protecting the archaeological sites . Cultural heritage management is one of the most important developments as a tool of protecting the prehistoric sites to the future generations. The role of cultural heritage in society is expanding and becoming more important. In this matter, site management is an essential issue to apply to the sites to protect and develop them. In this paper, cultural heritage management and site management plans were studied and a management plan were prepared for Kırklareli Archaeological Sites.