Küllüoba Höyüğü Geç Kalkolitik ve İlk Tunç Çağı küçük buluntuları ( Yontmataş aletler ve metal eserler hariç )
The Late Chalcolithic and Early Bronze Age Small Finds of Küllüoba (Excluding chipped stone and metal artifacts )
- Tez No: 262737
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Mimari ve çanak-çömlek buluntuları dışında, kazılarda ele geçirilen ve günlük yaşamda kullanıldığını bildiğimiz çeşitli aletler, statü eşyaları ve dini semboller gibi buluntu grupları için arkeolojide ?küçük buluntu? tanımlaması kullanılır. Bu buluntular insanoğlunun yaşam şeklinden, beslenme alışkanlıklarına, tanrıyı algılayış biçiminden sanatına kadar birçok konunun açıklığa kavuşmasına katkıda bulunur; dolayısıyla, özellikle tarihöncesi dönem kültürlerinin tanımlanması ve yayılım alanlarının belirlenmesinde, çevre ve uzak bölgelerle olan kültürel ve ticari ilişkilerin boyutlarının saptanmasında -bazı durumlarda- mimari ve çanak çömlekten de daha fazla önem taşıyabilir.İşte bu çalışmada, Küllüoba Höyüğü'nde 1996-2007 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda, Geç Kalkolitik sonlarından İTÇ III ortalarına kadar olan zaman dilimine ait yerleşim katlarında ele geçirilen (yontmataş aletler ve metal eserler hariç) küçük buluntular ele alınmıştır. Kil, kemik ve taştan şekillendirilmiş olan bu buluntular toplam 1515 adettir.
Özet (Çeviri)
In archeology, the term `small finds? is used for defining group of finds such as ordinary tools used in daily life, prestige items and religious symbols -excluding architecture and pottery- recovered in the excavations. This group of finds contributes to the clarification of several issues ranging from people?s life style and nutritional habits to the perception of God and rendering art. In certain cases, they can be even be more crucial for defining cultures and determining their distribution areas and the dimensions of cultural and trade relations with both neigbouring and far-reaching areas.In this thesis, small finds -excluding chipped stone and metal Artifacts- coming from the timespan stretching from the end of the Late chalcolithic up to the mid-EBA recovered at Küllüoba between the years of 1996-2007 have been under study. These finds shaped from clay, bone and stone are 1515 in total.