Çukurova ve çevre kültür bölgelerinin M.Ö. 3 binde Ege ile olan bağlantısı
The Connection at the Çukurova surrounding cultural areas with Egean in the B.C. third millenium
  1. Tez No: 122413
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
VIII. ÖZET“Çukurova ve çevre kültür bölgelerinin MÖ. 3. binde Ege ile olan bağlantısı”konulu tez çalışmasında, Batı Anadolu'da son yıllarda yapılan prehistorik yerleşim kazıları sonucunda ortaya konan yeni bilgiler ışığında Kilikya Bölgesi'nin bu dönemdeki ilişkileri değerlendirilmiştir. ETÇ I döneminde, Kilikya Bölgesi daha çok Kuzey Suriye-Mezopotamya ve İç Anadolu Bölgesi ile ilişkili olup, bu dönemde benzer birkaç örnek dışında Batı Anadolu ile ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. ETÇ II döneminde, Kilikya'nın İç Anadolu, Amanosların doğusu, Amuk, Fırat, Kuzey Suriye, Mezopotamya, Levant, Kıbrıs ve Girit ile ilişkili olduğu, bölgenin öneminin daha da arttığı ve Tarsus'un bu dönemde ticarette söz sahibi bir merkez niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu dönemde yapılan ticaret hem karadan hem denizden olup, yoğunluk kazanan ticaret sonucu bölgenin, Batı Anadolu'yu da tanımaya başladığı ve bu bölgeyle ilişki halinde olduğu anlaşılmıştır. ETÇ III döneminde ise Çukurova Bölgesi'nde kültürel anlamda çok büyük değişimler olmuştur. Batı Anadolu'ya özgü kap biçimlerinden kase, çark yapımı tabak, depas, tankard, çift kulplu fincan ve matara gibi seramik malzemeleri yanı sıra mimaride de yine Batı Anadolu'ya özgü olan megaron tipi yapılar ortaya çıkmıştır. Bu dönemde, daha az oranda İç Anadolu ve Kuzey Suriye ile ilişkililer devam etmiş ve dönem sonlarına doğru Batı Anadolu'ya özgü kap formları ile Kuzey Suriye ye özgü kap formlarının karışımından yerli hamur ile sadece bu bölgeye özgü bir gelenek oluşturmuşlardır. Kilikya'nın Batı Anadolu ile ilişkileri Troya ile sınırlı olmayıp diğer yerleşimlerle de ilişkili olduğu görülmüştür. Özellikle son yıllarda kazıları yapılan Batı Anadolu sahil kesimde Liman Tepe, Bakla Tepe ve İç Batı Anadolu'da Küllüoba ile ilişkileri tespit edilmiştir. Özellikle başta Küllüoba olmak üzere bazı yerleşimlerde de Kilikya ve Kuzey Suriye'ye özgü malzemenin ele geçmesi bu ilişkinin sadece tek yönlü olmayıp, her iki yönden de olduğu ortaya koymuştur. Tespit edilen tüm bu ilişkiler, her iki bölge arasındaki kronoloji eşitleme çalışmalarına yardım etmektedir. 219
Özet (Çeviri)
IX. ABSTRACT In the thesis called“The Connection at the Çukurova and Surrounding Cultural Areas with Agean in the B.C. Third Millenium”the relations of the Cilicia Region in this period also by the help of the new informations found m the excavations of the prehistoric settlements in the Western Anatolia had been evaluated. In the EBA I it had been established that the Cilicia Region has relations with Northern Syria-Mesopotamia and Central Anatolian Region mostly, but no relations with Western Anatolia escept a few examples. In the EBA II it had been known that the Cilicia Region has relations with Central Anatolia, East of Amanos Mauntains, Amuk, Euphrates, North Syria, Mesopotamia, Levant, Cyprus and Grete, the importance of the region has increased and Tarsus is and important commercial centre. The commance was both on the land and see in this period and by the dense commance its known that the region meet the Western Anatolia and started to contact. In the EBA III period, Çukurova Region has had too much changings in the culturel meanings, ceramic goods like bowls, wheelmade plate, depas, tankard,“bell ”shaped cup" and lentoid pitcher special to Western Anatolia and in the architectural section the megaron style buildings special to West Anatolia has came in to being. In this period, has less relations with Central Anatolia and North Syria and through the last time of the special to period a tradition became by mixing the pot forms of North Syria and West Anatolia. It has been seen that the relations weren't limited with only Troia in the West Anatolia and has with the other settlements, especially in the excavations of the recent years. The relations has seen with costal western Anatolia like Liman Tepe, Bakla Tepe and Central West Anatolia like Küllüoba. In some of the settlement especially in Küllüoba, finding meterials special to North Syria, has showed that the relations weren't only one side. All these relations helps the cronological equalizations between the two nagions. 220