Osmanlı şiirinde gemicilik terimleri
Nautical terms in ottoman poetry
- Tez No: 262736
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLLÂ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Osmanlı şiirinde geçen gemicilik tabirlerinin tespiti,anlamlannın açıklanması ve örnek beyitlerle edebi metinlerdeki kullanımbiçimlerinin ortaya çıkanlması konu edilmiştir.“Türk Deniz Tarihine Genel Bir Bakış”başlıklı birinci bölümde, Türkdenizcilik tarihi konusunda bazı temel bilgiler verilmektedir.İkinci bölüm“Gemicilik Terimlerinin Şiirde Kullanılmaya Başlanılması”adı altında yer almaktadır. Burada gemicilik tabirlerinin bir üslup bildirecekşekilde şiirde kullanılmaya başlanması ve adeta bir moda haline gelişianlatilmakta aynca güncelliğini korumaya devam eden ve artik deyimleşmiş birtakım gemicilik tabirleri örneklendirilmektedir.Üçüncü Bölüm“Osmanlı Şiirinde Gemicilik Tabirleri”başlığı altında elealınmıştır. Bu bölüm şiirlerde geçen 101 adet gemicilik tabirinin maddeler halindealfabetik olarak sıralanıp örnek beyit ve aciklamalarla izahindan ibarettir. Ayicabazi maddelerde resim ve çizimler yardımıyla bu durum görsel olarak dadesteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study bases itself to determine the nautical terms in Ottoman Poetry,to explain their meanings and also to expose the literary usages of them with thesample couplets.The first chapter bears the heading“A General Wiew of The TurkishNaval History”and gives some informations about the Turkish naval history.The second chapter with the heading“Starting The Usage of NauticalTerms in Poetry”consists the starting the usage of nautical terms in poetry andbecoming trendy. And also it consists the expounding of some old but also currentnautical terms that become idioms.The last chapter with the heading“Nautical Terms in Ottoman Poetry”covers the definitions and samle couplets of 101 nautical terms that we noticed inpoetries in alphabetic order. And also for some of these terms this situation issupported visualy by the help of some pictures and drawings too.