Tiyatroda bedensel anlatımın karakter yaratmaya etkisi ve önemi
The effect consequence of body language in to design character
  1. Tez No: 262745
  2. Yazar: YEŞİM ALIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SUAT N. ÖZTURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, günlük yaşamın en önemli öğesi olan hareketin,tiyatrodaki işlevleri üzerinde durmak, bu işlevlerin oyuncunun bedeninde bir anlatımaracına dönüşmesini irdelemektir. Bedensel anlatım oyuncu için güçlü bir anlatımaracıdır. Bu güçlü anlatım aracını geliştirmek için oyuncu, belirli yöntemlerdoğrultusunda, disiplinli bir çalışma sürecinden geçmelidir. Bunun gerçekleşmesiiçin oyuncu bedensel beceri kazanmalı, hareketin esaslarını bilmeli ve sonucundasanatında bedenini bir anlatım aracı olarak kullanmalıdır.Oyuncunun sahne üzerindeki en etkili anlatım aracının bedeni olduğunukavraması, onun bu hareketleri gündelik yaşam gerçeğinden farklı olarak sahneestetiğine uygun, sahne dilene dönüştürülerek kullanmasına katkı sağlayacaktır.Oyuncunun bedensel anlatımına etki eden en önemli faktör hareketietkileyen fizyolojik sistemlerdir. Bedensel anlatımın vazgeçilmez öğesi olanhareketin kullanımı ve başarısı, bu fizyolojik sistemleri oyuncunun bilmesinebağlıdır. Bedensel anlatımın sahnede kullanımı günümüze kadar çeşitli biçimlerdeele alınmış, her dönemin tiyatro biçemi oyuncunun bedensel anlatımı aracılığı ileyaratılmıştır.Oyuncu bedensel anlatımın araçlarını özümsemeli, sahne dilinedönüştürülmüş bir bedensel anlatımda birçok duygu ve düşünceyi bedeni aracılı ilesomutlayabilmelidir. Bunun için kendini geliştirmekten hiç vazgeçmeyecek olanoyuncu, seyirci ile iletişiminde bedensel anlatımı etkili ve doğru bir biçimdekullanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize on functions of the movement thatis the most important feature of life in theatre and to scrutinize the transformation ofthese functions as a mean of expression in the body of an actor/actress. Physicalexpression is a strong expression tool for actor/actress. To improve this strongexpression tool, actor/actress should enter into a strict discipline process throughdetermined methods. Actor/actress should acquire physical ability, should know thebasis of the movement, and should use his/her body as an expression tool in his/herart in order to become true this.Actor?s/actress? understanding that the most effective expression tool ofthe actor/actress on the stage is his/her body contribute to his/her using thismovements appropiriately for aesthetic of stage and transforming it language of thestage as a different thing from the real life.The most important factor of the physical expression of the actor/actressis the physiological system which affects the movement. In the using of themovement that is indespensable item of the physical expression, the success of theactor/actress depends on knowing this physiological system. The usage of physicalexpression on the stage has been studied on various forms until present days and inevery period, the point of view to the theatre is expressed by means of physicalexpression of actor/actress on the stage.Actor/actress is able to know physical expression tools and is able toconcretize many emotions and thoughts in a transformed physical expression throughhis/her body. To this, actor/actress who never abandon to advance himself/herselfshould use physical expression in an effective and right way through thecommunication with the audience.