Oyuncu için 'hareket' süreci
For player 'ovement' process
- Tez No: 732901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışması oyuncu kişisinin hareketin ne olduğunu kavrayarak, rol çalışması esnasında gündelik hareketin dışında kendi gizil gücü olan bedensel anlatımının kaynaklarını keşfetme sürecine katkıda bulunmak amacıyla yazılmıştır. Tiyatroda çağdaş yönelimlerle beraber yeni oyunculuk arayışlarına giren tiyatro insanları oyuncunun hareketinin ve bedensel anlatımının üzerinde durmuşlardır. Buradan yola çıkarak bu çalışmanın ilk bölümünde insanın bedensel mekaniğinin nelerden oluştuğunu, kemik, eklem ve kasların bir bütün halde bir hareketi nasıl meydana getirdiğinin hakkında hem yazınsal hem de görsel bilgilere yer verilmiş olup, akabinde hareketin dinamiklerinden söz edilmiştir. Sonraki bölümde ise hareketin oyuncu ile olan ilişkisine yer verilirken, oyuncunun hareketi algıma süreci üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bu noktasında tiyatro yönetmenlerinin oyuncunun bedeninin hareketine olan yaklaşımları incelenirken, aynı zamanda Antonin Artaud'nun tiyatro sanatında yeni öz ve biçim arayışlarına yer verilerek, kendisinden sonraki kuramcıların oyuncunun bedeninin hareketine olan yaklaşımları ele alınmıştır. Tiyatro kuramcılarının harekete olan yaklaşımlarının incelenmesi esnasında ise, bir oyuncunun hareket merkezli bir karaktere yaklaşımının da nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Son bölümde ise, oyuncunun bedeninin hareketini merkeze alarak tasarlanan Akrapolis oyunu anlatılmış olup, böylece bu alanda çalışma yapacak olanlara örnek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will focus on what the movement about the actor will comprehend, the course of the car journey that will act on its own apart from the movement related to the role. They focused on benefiting from the performances and trainings for their new acting with art, on the stage in the theater. In the navigation section, both the literary and visuals are mentioned, as is an education about the tools in the first part of childhood, and how an action will be with the joints and muscles as a whole. In the next space, while the movements with the player are included, the motion perception process is emphasized. The accommodation of these manufacturers of work to the study-of-movement of their plays, the new essence and formulation of Antonin Artaud's also in his art, is captured of what will be the spectacle of future theorists. There is information about examining the practices of theater theorists, and how a performance belongs to a character. The final space will be an example for the player's game.