Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın eserlerinde gündelik İstanbul hayatı
İstanbul's daily life in books of Huseyin Rahmi Gurpınar
- Tez No: 262758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Hüseyin Rahmi Gürpınar, Meşrutiyet öncesi, sonrası ve Cumhuriyet dönemleri olmak üzere, üç İstanbul hayatına şahit olmuş yazarlarımızdandır. Eserlerinde kahramanlarına İstanbul'u yaşatan ve bizzat kendisi de üç farklı dönemiyle İstanbul'u yaşayan Hüseyin Rahmi Gürpınar, İstanbul'un kültürüne ait geniş bir bilgi hazinesine sahiptir.Bu tezde, öncelikle, ömrünü İstanbul'un çeşitli semtlerinde geçirmiş olan yazarın, eserleri ışığında İstanbul'un gündelik hayatına dair gözlemleri tespit edilmeye çalışılmıştır. İstanbul'un gündelik hayatıyla ilgili olarak derlenen bu gözlemler; Abdülaziz Bey, Balıkhane Nazırı Ali Rıza Bey, Ahmet Rasim, Sermet Muhtar Alus başta olmak üzere devrin birbirini tamamlayan diğer gözlemcilerine ait tespitlerle karşılaştırılmıştır.Tezimize konu olan Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın eserleri; romanlar, hikâyeler - yazılar ve oyun metinleri olmak üzere üç grupta toplanmıştır. Bu eserler, evden sokağa kadar geniş bir inceleme sahası ile günümüz insanına İstanbul kültürünü aksettirecek bir çalışma ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Huseyin Rahmi Gurpınar is one of the writer seen three eras of Istanbul: before and after constitutional monarchy and the Repuclican era. Huseyin Rahmi Gurpınar, who made Istanbul come alive to his characters in his books and also lived Istanbul in three eras, has great knowledge about culture of Istanbul.In this thesis, it has endeavoured to identify Istanbul?s daily life in light of Huseyin Rahmi Gurpınar?s books who lived different areas of Istanbul. And his observations about Istanbul?s daily life compared with the other observers, especially Abdülaziz Bey, Balıkhane Nazırı Ali Rıza Bey, Ahmet Rasim, Sermet Muhtar Alus.Books of Huseyin Rahmi Gurpınar are handled three main parts in this thesis: novels, stories, articles-plays. This books has analyzed as a study showed culture of Istanbul to today?s person with wide analysis area from home to street.