Arap medyasının Irak savaşındaki tutumu
The role of Arab media in Iraq war
- Tez No: 262759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
II. Irak savaşının temel nedeni, Irak'ın özel olarak Batı'yı genel olarak da tüm dünyayı tehdit ettiği iddiasıydı. Amerika Irak'ta kitle imha silahların bulunduğunu sürekli dile getirmiş, ara vermeden tüm dünya basınının ve kamuoyunu gündeminde tutmuştur. Irak'ın uluslararası silah deneticilerine, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) ve ABD'nin onayladığı diğer denetim mekanizmalarının denetimlerine açılmasını istemiştir. Bu süreç Irak'ın işgaliyle sonuçlanmıştır. Bu sürecin Arap medyasınca nasıl izlendiği ve Arap kamuoyuna nasıl sunulduğu önem taşımaktadır.Bu çalışmada II. Irak savaşının Arap medyasına yansıması, Arap kamuoyunun savaşı nasıl izlediği ve Arap kamuoyunun gelişmelerden ne şekilde haberdar olduğu üç Arap gazetesi temel alınarak araştırılmıştır. Araştırmanın temelini 1 Mart 2003 tarihinden 19 Nisan 2003 tarihi arasında el Ahram (Mısır), el Cezire (Suudi Arabistan), el Müstakbel (Lübnan) gazeteleri örnekleminde Arap medyasının savaş öncesi, savaş dönemi ve savaş sonrası dönemindeki tutumunu izlemek ve bu izleme üzerine yapılan değerlendirmeler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Main reason of the second Iraq war Iraq is the assertion of Iraq`s threats specially to western countries and in general to all the world. USA frequently claimed that Iraq owns mass distruction weapons and work on keeping these assertions in all worlds media and public opinion. USA required from Iraq to open its doors to international weapon expermenters, international atomic energy association (IAEA) and the other experment mechanisms approved by USA to research. This process ended with Iraq`s occupation war. The covering of this process by the arab media and how it is presentented to the arab public was very important.In this study, taking three main arabic newspapers as references, we focused on the second Iraq war, its perceptions on the arabic media, and how this war followed by the arabic public.This study enclosed the puplished news of el Ahram (Egypt), al Jazeera (Saudi Arabia), el Mustakbel (Lebanon) between March 1st, 2003 to April 19th, 2003 as examples of how arabic media covered events before, in and after the war and how the arabic media`s attitude is in and after the war.