Yapay zekâ ve monoton-olmayan mantık
Artificial intelligence and non-monotonic logic
- Tez No: 262761
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapay zekâ 1956 yılında kurulmuş bir disiplindir. Bu tez çalışmasının amacı, bu yeni disiplindeki mantık kullanımını ve mantığın işlevini açımlayarak, mantığın bir uygulama alanı olarak yapay zekânın olanaklarını serimlemektir. Bu çalışmada öncelikle yapay zekânın tarihçesi verilmiş, sonra da yapay zekânın temel problemleri ve yaklaşımları ele alınmıştır. Bu bilgiler ışığında yapay zekâ ile mantık ilişkisi değerlendirilerek, yapay zekânın sağduyu akılyürütmesini formelleştirmek için geliştirdiği monoton-olmayan mantık ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is a discipline established in 1956. The aim of this thesis is to expose the possibilities of artificial intelligence as an application of logic by explaining the use and the function of logic in this new discipline. First, the history of artificial intelligence is provided and then the main problems and approaches of artificial intelligence are addressed. In the light of this information, the relation between artificial intelligence and logic is evaluated, and non-monotonic logic, which artificial intelligence developed to formalize the common sense reasoning, is discussed.