Gelveri kültürü
Gelveri culture
- Tez No: 262760
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLÇUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gelveri-Yüksekkilise yerleşmesi bugüne kadar ancak yasadışı kazılardan, yüzey araştırmalarından ve 1990-1991 yıllarında U. Esin tarafından yerleşmenin kuzey terası üzerinde açılan iki deneme açmasından bilinmekteydi. Gelveri'ye has bezeme motiflerinin yakın benzerlerinin Anadolu yerleşmelerinden bilinmemesi sebebiyle kültür, MÖ.5.binyıl Balkan kültürleriyle ilişkilendirilmiştir. Orta Anadolu ve Batı Anadolu'da son 15 yılda artan kazı çalışmaları, bölgenin kendi içindeki kültürel süreci hakkında bugün daha fazla ipucu vermektedir. Bu araştırmaların son halkası olan Gelveri-Yüksekkilise 2007 sondaj çalışmalarının sonuçlarına dayanan bu çalışmada, Gelveri Kültürü yeni veriler ışığında değerlendirmektedir. Çalışmanın esası kültürü yeniden tanımlayarak, bölgenin değişen kronolojisi içindeki yeni yerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
The prehistoric site called Gelveri is situated on Güzelyurt-Aksaray. Gelveri was settled down eastern slope of a natural ridge. At the top of the ridge there is a church called Yüksekkilise which belongs the 19th century. Gelveri that famous with extraordinary pottery ornaments was discovered in 1956 with a survey work. The site excavated in 2007 by the member of İstanbul University Prehistory Section Prof.Dr. Sevil Gülçur and her team. This work indicates there is single period on Gelveri which dated around beginnings of Middle Chalcolithic period. They found typical findigs for Anatolian Chalcolithic times as well as stone architecture. This thesis based on this findings( especially pottery). The aim is examine, classify this findigs and after all interpret through relationship other contemporary sites in Anatolia even Balkans. This provide determination position of Gelveri Culture in Anatolian chronology and also increases our knowledge about Chalcolithic Period.