Neolitik Dönem Akarçay Tepe yerleşmesinde küçük buluntular ışığında zanaat ürünleri
Crafts of the Neolithic Settlement of Akarçay Tepe in the light of the small finds
- Tez No: 262762
- Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez çalışmasında, Akarçay Tepe (Şanlıurfa-Birecik) Neolitik Dönem yerleşmesinde ortaya çıkarılmış küçük buluntuların incelenmesi yoluyla yerleşmede sürdürülen zanaatların araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, açığa çıkarılan iki bine yakın küçük buluntu; hammadde, olası işlev, tür ve tip gibi özelliklerine göre tasnif edilip, tanımlanmıştır. İlk aşamada, tasnif edilen bu buluntulara tüm faaliyetleri anlamak amacıyla, çakmaktaşı ve obsidyen aletler ile çanak çömlek dâhil edilmiştir. Buluntuların yapımında kullanılan hammaddelerin tarihöncesi dönemde nasıl ve nereden elde edildiği çalışıldıktan sonra, nasıl işlendiği, yapım süreçleri ve teknikleri etnoarkeoloji ve deneysel arkeoloji araştırmalarının yardımıyla ele alınmıştır. Her iki aşamada da buluntuların yerleşme içindeki kronolojik ve mekansal dağılımı, yerleşmedeki diğer arkeolojik veriler ve Akarçay Tepe yerleşmesinin içinde yer aldığı bölgedeki çağdaşı yerleşmelerle karşılaştırılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the small finds of the Neolithic settlement of Akarçay Tepe (Şanlıurfa-Birecik) were analysed with the aim of defining the various crafts of the settlement.The small finds ? a total of ca 2000 in number ? that were unearthed by the archaeological excavations were classified and described according to their features such as the raw material, function and type. Obsidian tools and pottery were also included in these finds to classify all as a whole. After the first stage of classification, the study focused on how and where the Neolithic people had obtained their raw materials. Then with the aid of ethnoarchaeological and experimental studies, the analysis of the process of the raw materials, the manufacturing techniques were investigated. In both stages, the small finds were studied due to their chronological order and spatial distribution. A comparison with the small finds of the contemporary settlements of the region was made in order to understand the craft activities of the community of Neolithic Akarçay Tepe.