Kazak masalları üzerine yapılan çalışmaların halkbilimi araştırma yöntemleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation on the studies of Kazakh tales in terms of folk science methods
- Tez No: 262763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu araştırmamızda Kazak Edebiyatında masal türü üzerine yapılan çalışmaları ortaya koyan derleme, inceleme ve derleme incelemelerin bir arada olduğu kitaplar ele alınarak değerlendirilmiştir.Çalışmamız, girişin yanı sıra dört bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın sınırları ve tertibi anlatılmıştır. Birinci bölümde dünyada masallar üzerinde yapılan çalışmalardan, Kazak masallarının oluşumu, tarihi gelişimi ve özellikler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tezimize dâhil edilen kitapların, kronolojik sırayla derlemelerden oluşan eserlerin açıklamalı bibliyografyaları verilmiştir. Üçüncü bölümünde derleme ve incelemelerden oluşan eserlerin yanı sıra sadece incelemelerden oluşan eserlerin açıklamalı bibliyografyaları yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise masallar dışında diğer türlere ağırlıklı olarak yer veren kitaplar ve süreli yayınların bibliyografik künyeleri verilmiştir. Devamında sonuç ve kaynakça gelmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, anthologies, detailed analysis or anthologies and detailed analysis mixed books of Kazakh tale research area are analyzed.Our study is composed of four chapters apart the introduction. The limits and the composition of the study is described in the inroduction section. İn the first chapter, tales of the work on the world and general information about the Kazakh folklore, works of the tale and characteristics is described. The second chapter the descriptive bibliographies of the books, which are subject of the thesis are chronologically listed. The books with detailed analysis and the books which including the antologies and are studied analyzed in the third chapter. The fourth chapter in the tale, except for their predominantly offer other types of books and periodicals has been given of the bibliographic tag. Finally, with the conclusion and bibliography sections the study is completed.