Süreli yayınlardaki Türk mitolojisi üzerine yapılan çalışmaların halkbilimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of studies on Turkish mythology in periodicals from the folklore perspective
- Tez No: 262765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada; mit, mitoloji kavramına, Türk mitolojisinin tanıtılmasına ve Türkiye'de mitoloji çalışmalarını da konu ederek Türk mitolojisi konusunda Türkiye'de süreli yayınlarda çıkmış makalelerin açıklamalı bibliyografyasına yer verilmiştir.Mitler millî düşüncenin, karakterin kökleridir. Türk mitolojisi konusunda fazla çalışılmaması ve süreli yayınlarda çıkan verileri bir araya toplamak düşüncesiyle bu çalışma meydana getirilmiştir. Çalışmamız giriş kısmı hariç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında genel itibarıyla mit, mitoloji kavramına yer verilmektedir. ?Türk Mitolojisi? adı altında verilen birinci bölüm; Türk mitolojisine bakış açısını, Türk mitolojisini incelemenin zorluklarını, Türk mitolojisinin sınıflandırılmasını, özelliklerini kapsamaktadır. ?Türk Mitolojisi İle İlgili Çalışmalar? adı altındaki ikinci bölümde; 1923 (Türkiye'de cumhuriyetin ilânı) öncesi ve sonrası çalışmalar aktarılmaktadır. ?1928-2007 Yılları Arasında, Türkiye'de Süreli Yayınlarda Türk Mitolojisi Konusunda Çıkmış Makalelerin Açıklamalı Bibliyografyası? adındaki üçüncü bölüm ise ana bölüm olma özelliğini taşımaktadır. Sonuç ve Değerlendirme kısmında ise çalışmadan çıkan sonuçların genel değerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Myth, mythology concepts and introduction to Turkish mythology are given place in this study including annotated bibliography of articles in periodicals published in Turkey regarding the mythology studies in Turkey.Myths, are the roots of national opinion and character. This study is composed by gathering the data published in periodicals thereby pointing out that Turkish mythology is a very fertile and unstudied area, Our study is composed of three chapters excluding the introduction. The general concept of myth and mythology, has been given in the inroduction section. The first chapter under the name of ?Turkish Mythology? refers to the point of view towards Turkish mythology, the difficulties of making researches and the classification/features of Turkish Mythology. Works before and after 1923 are pointed out in the second chapter tagged as, ?Studies Related to the Turkish Mythology?. The third chapter tagged as ?The Articles of the Turkish Mythology in Periodicals In Turkey between 1928-2007? is considered as the main section of this work. And finally, ?Conclusion and Assessment? section highlights the overall evaluations and outcomes of the work.