Cumhuriyet Dönemi roman kahramanlarında kültürel bocalama
The cultural confusion of caracters in Republican Novels
  1. Tez No: 262764
  2. Yazar: BAHTİYAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Bu çalışmada 1970 sonrası Türk romanında kültürel kimlik meselesi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar adlı romanının yayınlanış tarihi başlangıç olarak kabul edilmiştir. Kültürel kimlik meselesi etrafında bireyin yaşadığı problemleri alan bu eser, aynı zamanda literatüre konuya ait kavramları kazandırmış olmasıyla da ünlüdür. Oğuz Atay'ın bu eserinin ardından, ülkede yaşanan sosyal değişmelere paralel olarak aynı problemi konu edinen eserler kaleme alınmıştır.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde Tanzimat'tan 1970'e kadar Türkiye'de yaşanan sosyal değişikliğe temas edilmiş, bu değişimin romana nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Yine bu iki bölüm içinde konuyla ilgili bir takım kavramların tarifi ve izahı yapılmıştır. Böylece romanların ve roman kahramanlarının konu edileceği bölüm için bir zemin hazırlanmıştır.Sonraki bölümde ise roman kahramanları etrafında bireyin kimlik sorunu, ontolojik temelli yaşadığı problemler ele alınmıştır. Roman kahramanlarının bireysel ve sosyal kimliklerini oluştururken üzerlerinde etkili olan faktörler tespit edilmiştir. Bunlardan aile, çevre, eğitim, devlet ve bürokrasi gibi faktörlerin bireyin ontolojik problemlerine etkisi analiz edilmiştir. Böylece kültürel değişimle genelde Türk edebiyatı, özelde de Türk romanı arasında nasıl bir ilişki olduğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study identity problem in Turkish novel after 1970 is investigated. For our study publishing date of Tutunamayanlar, Oğuz Atay?s novel, is regarded as the starting point in our issue. Tutunamayanlar focuses on the problems of the individual concerning the identity and also known with placing some terms about identity crisis in Turkish novel. After Oğuz Atay?s novel, various works on the same problem were seen.In the first and second chapter of our study, social changes and their reflections from Tanzimat to 1970?ies to Turkish novel is investigated. And some terms concerning the issue are explained in these chapters. Thus, the intellectual basis of the thesis is prepared.In the following chapter identity problem of the individual and ontologic problems that are experienced are analysed through the characters of the novel. Effective factors that are making the characters of the characters of the novel are determined. Also, the impact of family, environment, state and bureaucracy to the ontologic problems of the individual are analysed. Thus, the relation between the social change and Turkish literature and Turkish novel are examined.