William Shakespeare'in tragedyası Romeo ve Juliet'ten yola çıkarak: 'Mutlu Aşk Yoktur'
Begining with W. Shakespeare's tragedy Romeo and Juliet: 'There is no happy love'
- Tez No: 262780
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BİRKİYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ask, hepimizin zaman zaman isteyerek, zaman zaman da bilinçsizce ama herseferinde tutku ile baglı oldugumuz bir duygudur. Kaçmak istesek de kaçamadıgımız,kalmaya karar verdigimiz de ise bir türlü kendi formumuza uyduramadıgımız takıntılı birdurumdur. Kabul etsekde etmesek de aska bagımlıyız. Tek yapmamız gereken onunlayasamayı ögrenmek olacaktır.Romeo ve Juliet, imkansız asklarının pesine düsmüs, tutkuları ölümlerinihazırlamıstır. Çünkü ask, hesapsızca yasandıgında asktır. W. Shakespeare de, Eros'unoklarına hedef olan bu gençlerden yola çıkarak, askın düzene nasıl yenildigini ve asıklarıda pesinden nasıl da zahmetlice sürükledigini siirsel bir dille anlatmıstır.Kısaca diyebiliriz ki; gerçek ask, kavusamadıgınız sürece ASK'tır.
Özet (Çeviri)
The love is an emotion that we are attached sometimes willingly and sometimesunexpectedly but everytime passionately. Even if we want to escape we can not achieveto. When we want to hold on love, we can not shape it as we want to so it becomes anobsession. Whether we accept or not we are addicted to love. The only thing that we haveto learn is living peacefully with that emotion.Romeo and Juliet were on the trail of impossible love, but their passionprepared their death. Because love should be embraced without any planning.W.Shakespeare is telling the story of to young people who were the target of Eros'arrovvsand he is pointing, how love fails to the system and how it makes lovers follow it evenwith diffıculties with a poetic language.We can say that fınally : When the lovers can not come together it becomeslove.