Kamu alacağının korunmasında tasarrufun iptali davaları: Peçeleme ve muvazaalı işlemler
In protection of the public receivable cancelation of the savings cases: Veiling and fictitious transactions
  1. Tez No: 262783
  2. Yazar: MİNE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S.ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Borçluların, alacaklılarından mal kaçırmak amacıyla malvarlıklarını çeşitli yöntemlerle azalttıkları bilinen bir gerçektir. Kamu borçlusunun malvarlığını azaltıcı tasarruflarını iptal ederek alacağın tahsilini sağlamayı amaçlayan tasarrufun iptali davası, ekonomik ilişkilerin giderek çeşitlendiği günümüzde daha da önem kazanmıştır. Tasarrufun iptali davası, kamu alacağının tahsilini olanaksız hale getirmek isteyen borçluya karşı önemli bir yaptırımdır. Bu çalışmanın amacı, tasarrufun iptali davasını bütün yönleriyle incelemektir.Tasarrufun iptali davası ile ilgili yasal düzenlemelerin, vergi yazını ve yargı kararlarıyla birlikte değerlendirilerek 6183 Sayılı Kanun'un ilgili hükümlerinin, günümüzün ekonomik gelişmelerini ne kadar karşıladığı incelenmiş ve yürürlüğe girdiği 1954 yılından beri ilgili hükümlerinin değişmemesine karşın hızlı ekonomik gelişmelerin getirdiği baskı ortaya konularak çalışmanın sonunda birtakım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that the debtors decrease their vested interests in various kinds of ways just for fraudulent conveyance. The cancellation of the savings cases which aims to cancel the savings which decreases the vested interests of the public debtor and to provide to collect the receivable, gains more importance recently as the economic relations vary day by day. The cancellation of the savings case is a very important sanction to the debtor who tries to make the collection of the receivable of the public impossible. The aim of that work is to examine the cancellation of the savings case from all aspects.The legal regulations about the cancellation of the savings case is evaluated with tax letters and judgement decisions and the related articles of the 6183 numbered law is examined how that meets the economical improvements of today. From the year 1954 that it came into effect, instead of the fact that its related articles have not changed, by taking into consideration the pressure which is brought with the rapid economical improvement, some suggestions are taken place at the end of the work.