Ölüm ve ölümsüzlük düşü temasının sinemada vampir karakterindeki görünümü
The appearance of death and immortality phantasy themes at the vampire character of cinema
- Tez No: 262790
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Korku sinemasında başlı başına bir yere sahip olan vampir karakterinde irdelenen ölüm ve ölümsüzlük temalarının dayandığı temellerin araştırılması, çalışmanın çıkış noktasıdır. Bu amaçla insanın ilksel korkularından olan ölüm ve ölümsüzlük temaları esas alınarak literatür taraması yapılmış ve kültür tarihinde yer alan inanç ve pratikler incelenmiş, filmlerin uyarlandığı ya da esinlenildiği kaynaklar araştırılmış ve film çözümlemeleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, yeni ölüden duyulan korku ve bu konuda alınan önlemlerin ve ölümsüzlük düşünün ise yeniden doğum, sembolik ölüm ritüelleriyle erginlenen kişiye atfedilen özelliklerin sinemadaki vampir karakterinde görüldüğü bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To examine the grounding of death and immortality themes dealt upon the vampire, that has a specific place in horror cinema, is the fundemental subject of this study. With this aim, in the basis of death as a primal fear and immortality, beliefs and praxises that takes places in cultural anthropology and the sources which movies adapted from or inspired by are studied and vampire movies analyzed. It is emerged that the fear of the dead and the precautions taken towards the newly died person and of immortality, rebirth and qualities of the initiated with the rites of symbolic death are seen at the vampire character of cinema.