Belediyelerin stratejik planlarında kent markalaşması ve İstanbul'a yönelik markalaştırma stratejisi önerisi
City branding in strategic plans of municipaliteis and branding strategy suggestion for İstanbul city
  1. Tez No: 262797
  2. Yazar: METİN TAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAKAR MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüz dünyasında tarafı veya karşıtı olunsa da küreselleşmenin her alanda etki bıraktığı bir gerçektir. Bundan en fazla etkilenenler arasında ise kentler ve kent yönetimleri olan belediyeler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında belediyelerin küreselleşmenin getirdiği bazı özel sektör uygulamalarından ne ölçüde yararlandığı, kapitalizmin ve küreselleşmenin ortaya çıkardığı yeni anlayışların belediyeler ve kentler üzerinde nasıl yansıma bulduğu incelenmiştir. Ayrıca kent yönetimleri olan belediyelerin bir kalkınma aracı olarak kent markalaşmasına stratejik planlarında ne oranda yer verdikleri üzerinde durulmuş ve İstanbul kentine yönelik olarak marka vaadi oluşturulması temelinde bir markalaştırma stratejik planı önerisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our world, whether contra or pro, it is a fact that globalizaiton has impact on both sides. Among the most affected, there are cities and municipalities with city administrations. In this thesis, it has been researched that to what extent the municipalites take benefit on private sector as a result of globalization and the reflaction of the new concepts emerged from capitalism and globalization on municipalities and cities. Additionaly, it focuses on how much municipalities with city administrations pay attention to city branding in their strategic plans and it states a branding strategic plan suggesiton regarding İstanbul on the base of the promise of branding.