Uluslararası barış ve güvenliğin korunması veya yeniden tesisi bakımından Türk Hukukunda yurtdışına asker gönderilmesi
The sending of troops abroad for the maintenance of international peace and security under Turkish Law
- Tez No: 262796
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Devletler, barış zamanında uluslararası barış ve güvenliğin korunması için yurtdışına silahlı kuvvet gönderebilmektedir. Uluslararası hukuka göre barış zamanında bir devletin silahlı kuvvetleri, uluslararası meşruiyet sağlandığında yurtdışına gönderilebilir. Bu durumda bir devlete münferiden veya uluslararası bir örgütün üyesi olarak silahlı kuvvetlerini başka bir devletin toprağına göndermesine izin verilebilir. Bunun yanında, barış zamanında bir devletin silahlı kuvvetleri, başka bir devletin toprağında o devletin rızası ile bulunabilir. Bu rıza, bir davet veya bir antlaşma ile belirtilir. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti de barış zamanında yabancı devletlere silahlı kuvvet göndermektedir. Türk hukukunda barış zamanında yurtdışına asker gönderilmesi hakkında anayasal düzenleme mevcuttur. 1982 Anayasasına göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı devletlere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne aittir. Türkiye Cumhuriyeti, üyesi olduğu uluslararası örgütlerin faaliyetleri veya devletlerle yaptığı antlaşmalar kapsamında silahlı kuvvetlerini yurtdışına göndermektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin yurtdışına barış zamanında silahlı kuvvet göndermesinin ilk önemli örneği, Kore meselesi vesilesiyle ortaya çıkmıştır. Daha sonraki tarihlerde ve günümüzde de bunun örnekleri mevcuttur. Bu örnekler, hukukî ve siyasal esas ve sonuçlarıyla bu tezin kapsamında ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sending of armed forces abroad by states for the maintenance of international peace and security is a common feature of international relations. In time of peace, such action, if it is to be legitimate, must be founded upon international law. Under international law, a state may send its armed forces into the territory of another state if the latter has consented to it. This consent can be give on the basis of an invitation or a treaty. The Republic of Turkey has, on a number of occasions, sent its armed forces into the territory of other states in time of peace. Within the framework of Turkish law, the basis for this has been the relevant provisions of the Turkish constitutions. Under the current 1982 Constitution, the power to allow the sending of Turkish Armed Forces abroad, or to admit foreign armed forces into Turkish territory, belongs to the Turkish Grand National Assembly. The foremost example of the exercise of this power is when the Turkish troops were sent to Korea in 1950. This has been an occasion, however, on which important legal and political implications took place. Since 1950, Turkish Armed Forces have taken part in numerous operations abroad. The nature of these operations, and their legal and political backround, have been studied in the pages that follow.