Macbeth filminin Roman Polanski uyarlamasının rüya ve sanrı sahnelerini jungçu psikanalitik simgelerinin göstergebilimsel çözümlemesi
- Tez No: 262802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada kuramsal olarak göstergebilim ele alınmıştır. Götergebilimin tarihçesi, Lacan, Freud C.G. Jung üzerinde durulmuş ve C.G. Jung'un psikanalitik göstergebilimsel çözümlemesi ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda Jung'un 4 arketipi olan anima, animus, gölge ve personadan yararlanılmıştır.Bu doğrultuda Roman Polanski'nin William Shakespeare uyarlaması olan 1971 yapımı ?Macbeth? adlı filmi örneklem olarak ele alınmıştır. Bu filmde yer alan 7 ayrı rüya ve sanrı sahnesi birçok kez izlenerek içerik analizleri yapılmıştır. İlgili sahnelerde yer alan Jungçu psikanalitik simgeler göstergebilimsel yöntemle çözümlenmiştir. Çalışma sonucunda ?Macbeth? filminde ana karakterlerin ruhsal dışavurumu, rüya ve sanrılar yoluyla ortaya çıkan Jungçu psikanalitik simgeler göstergebilimsel çözümlemelerle açıklanmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study it is intended to pinpoint general information on psychoanalysis. The aim is to study C.G. Jung?s psychoanalytic analysis and make semiological analysis by means of Jungien Psychoanalysis. In this sense Roman Polanski?s adaptation ?Macbeth? is taken as a sample and six different dream and halucination scenes are analysed according to Jungien arketypical and psychoanalytical semiological analysis. The results are used to explain Jungien psychoanalytical signs in semiology by means of the film ?Macbeth?.