Tüketim kültüründe ütopya: Fantastik tasarım izleğindeki televizyon reklamları üzerine bir çözümleme
Utopia in consumer culture: A semiotical analysis about television commercials which includes phantastic creation
- Tez No: 262801
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Çalışmanın temel tezini, edebiyat ve siyaset bilimi okumaları doğrultusunda çalışılan Ütopya kavramı oluşturmaktadır. Bu bakış açısıyla Ütopya'nın, kültürel çalışmalar ekseninde, kitle kültüründeki yeni görünümleri üzerine odaklanılmıştır. Sorunsalımız ele alınırken ise reklamın sembolik anlatım niteliğinin fantastik evren tasarımıyla nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda araştırmamız televizyon reklamlarında kullanım biçimlerinin incelenmesiyle sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda konunun sosyolojik ve felsefi boyutu göz önünde tutularak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma tekniği olarak verilerin görsel niteliği de düşünülerek toplumsal gösterge bilimsel yaklaşım benimsenmiştir. Bu doğrultuda en çok izlenme oranına sahip altı televizyon kanalının bir yıl boyunca prime time' da yayınladığı reklamlar incelenmiştir. Bu doğrultuda yapılan araştırmanın sonuçları çalışmanın hipotezlerini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The main idea of our thesis is, Utopia which has studied on according to literature and political science readings. With this point of view, we observe new views of Utopia phenomenon in mass culture, extent of cultural studies. In this study while dealing with our problematic, we focused on relation with phantastic creation and sembolical expression of advertisement. In this context we limited our sampling of research as commercial broadcasting and use semiotical approach method in our research. When we look at content of research, we record the commercials on television which was broadcasted on six highest share channel, during 2006-2007. The result of the research supports the hypothesis of the study.