Tiyatrodan sinemaya uyarlama: Shakespeare'in Macbeth oyunundan Akira Kurosawa'nın Kanlı Taht filmine karşılaştırmalı uyarlama çalışma yöntemi
Adaptation from theatre to cinema: Comparative adaptation studying method from Shakespeare's Macbeth to Akira Kurosawa's Throne of Blood film
  1. Tez No: 265698
  2. Yazar: BURCU HALAÇOĞLU YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
En genel haliyle, önceki bir metinden film yapma olarak tanımlanan uyarlama, sinema tarihi boyunca sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Tiyatro oyunlarından sinemaya uyarlama üzerine odaklanan bu çalışma, Akira Kurosawa'nın Kanlı Taht filmi ile William Shakespeare'in Macbeth oyunu arasındaki ilişkiyi çözümlemeyi ve yorumlamayı hedefler. Bu ilişkiyi çözümlemek için karşılaştırmalı uyarlama çalışma yöntemi kullanılmıştır. Film ve kaynak metni, yöntemin basamakları gereği anlatı öğeleri açısından karşılaştırılmış ve filmin metne getirdiği yorumlama sinematik öğelerin de çözümlenmesi ile incelenmiştir. Akira Kurosawa perdeye taşıdığı Macbeth oyunu ile özgür bir ilişki kurar ve tiyatro oyununun dilini sinema diline etkili bir biçimde dönüştürür. Nitel bir durum çalışması olan bu araştırma ayrıca, uyarlamanın yalnızca araçlar arası değil kültürler arası bir aktarım olma özelliğine de dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
Adaptation, in general meaning making film from an earlier text, is an application which has been used through the history of cinema. This study, focusing on especially film adaptation from theatre plays, aims at analyzing and interpreting the relation between Akira Kurosawa?s Throne of Blood and its source text, William Shakespeare?s Macbeth play. To analyze this relation, comparative adaptation studying method has been used. Film and its source text were compared according to steps of the method in terms of narrative elements and film?s interpretation of the text was looked through the analysis of cinematic elements, as well. Akira Kurosawa sets up free relation with Macbeth which he transfered to the screen and converts the language of theater effectively to the language of cinema. This study, being a qualitative case study research, also draws attention to film adaptation?s aspect of being a transfer not only between medium but also cultures.