Dmitri Schostakovih'in Op.107 No:1 Mi Bemol Majör Viyolonsel Konçertosu'nun yapısal ve teknik açıdan incelenmesi
The structural and technical evulation of Dmitri Shostakovich?s op.107 No.1 E flat major Violoncello Concerto
- Tez No: 262806
- Danışmanlar: PROF. SEVİL GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezin konusu, 25.09.1906 ? 09.08.1975 yılları arasında yaşamış olan 20. yüzyılın ünlü Rus bestecisi Dmitri Dimitryevich Shostakovich'dir. Altı bölümden oluşan tezin içeriği; hayatı, başlıca yapıtları, aldığı unvan ve ödülleri, 20. yüzyıl müziğine genel bakış ve Birinci Viyolonsel Konçerto'sunun ayrıntılı analizidir. Bestecinin 20. yüzyıl müzik tarihindeki konumu ve yüzyıl müziğine katkıları yanında, geliştirdiği özgün besteleme teknikleri üzerinde durulmuş ve aldığı eleştirilerin, bestelerine yaptığı etkiler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the twentieth. century's most famous Russian composer, Dmitri Dimitryevich Shostakovich who lived between 25.09.1906- 09.08.1975. The thesis's outlook contains six parts; The life of the composer, his compositions, his achievements, the general outlook of the twentieth century's music and the detailed analysis of the First Cello Concerto. Beside the composer's position and his contributions to the twentieth century music; it is also highlighted on the original composition tecniques developed by him and the effects of the critisim which reflected on his compositions.