Classroom power relations in an english as a foreign language setting from a critical pedagogical perspective
Eleştirel pedagoji odaklı bir yaklaşımla bir yabancı dil olarak ingilizce sınıfında güç ilişkileri
  1. Tez No: 262807
  2. Yazar: YASEMİN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, temel olarak güç ilişkilerinin mikro düzeyde sınıf içi etkileşim süreci içinde nasıl ve hangi biçimlerde kurulduğunu incelemeyi amaçlamıştır. Kuramsal çıkış noktasını eleştirel pedagojinin ilkeleri ve Foucault'nun güç ilişkileri kavramsallaştırması oluşturan bu çalışmada, öğretmen ve öğrenciler arasındaki güç ilişkilerinin sınıf içi etkileşim sürecinin çeşitli bileşenleri aracılığıyla nasıl kurulduğu doğal ortamında gözlemlenerek betimlenmiştir. Eleştirel etnografi, eleştirel söylem çözümlemesi ve söylem çözümlemesinin yöntemsel ilke ve araçlarını kullanarak, İstanbul'daki bir özel ilköğretim okulunda, bir yabancı dil olarak İngilizce sınıfında beş aylık bir süreçte yapılan gözlem ve 41 saatlik ses-kaydı ile etnografik saha notları ve öğretmen görüşmeleri çalışmanın veri tabanını oluşturmaktadır. Sonuç olarak, sınıfın fiziksel alanının ve öğrenci hareketlerinin kontrolü, etkileşimsel rutinler ve katılım hakları, yönetme ve soru sorma süreçleri ile sınıf içinde ana dil kullanımına odaklanarak, güç ilişkilerinin sınıf içinde etkileşimsel olarak nasıl kurulduğu incelenmiş ve betimlemiştir.
Özet (Çeviri)
The present study basically aimed at exploring how power relations work and function at the micro-level of classroom interaction. Theoretically informed by the principles of critical pedagogy and Foucauldian understanding of power relations, this study investigated how power relations are constructed across various aspects of classroom interaction. Drawing on the methodological tools of critical ethnography, critical discourse analysis and classroom discourse analysis, the study collected a data base, consisting of ethnographic field notes, interviews with the teacher and 41-hour audio-recordings over a five-month period, from an English as a foreign language class in a private elementary school in İstanbul. The analysis focused on control of space and movement, interactional routines and participation rights, the workings of directing and questioning, and the use of students? first language. The results demonstrated how power relations are interactively constructed by all participants involved across the specifics of classroom interaction.