Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na göre Anadolu ve fen liselerine yerleştirilen öğrencilerin OKS ve ÖSS sonuçları arasındaki ilişki
Relationship between OKS and ÖSS scores of students placed to Anatolian and science high schools according to secondary school entrance exam
  1. Tez No: 262809
  2. Yazar: MUSTAFA BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Akademik başarının en temel ölçüm aracı sınavlar olmuştur. Bu araştırmada 2002 OKS sınavı ile yerleştirilen öğrencilerin, OKS standart puanları ve lisedeki akademik başarıları sonucunda ortaya çıkan 2006 ÖSS-1 sınavı standart puanlarının yüzdelik değerleri arasındaki fark ve basit doğrusal regresyon yoluyla yordama düzeyi araştırılmıştır. Bu amaçla 7 okul türünden 40669 öğrencinin Türkçe, matematik, sosyal ve fen ve toplam OKS ve ÖSS-1 standart puan ortalamaları illere göre incelenmiştir. Ayrıca OKS ve ÖSS-1 standard puanları Anadolu liseleri iller, diğerleri bölge düzeyinde cinsiyete göre incelenmiştir. Anadolu liselerinde en yüksek fark ve yordama düzeyi Ardahan'da olmuştur. Anadolu liseleri, fen ve Anadolu öğretmen liseleri benzer özellikler göstermektedir. Mesleki liselerde öğrenciler sosyal ve Türkçe'de diğer alanlara göre daha iyi durumdadır. Yapılan analizde Türkiye genelinde ve Anadolu liselerinde yordama derecesi orta, diğerlerindeyse düşük çıkmıştır. Yordama düzeyi il ve okul türüne göre farklılık göstermektedir. Cinsiyete göre yapılan analizlerde kızlarda sosyal ve Türkçe, erkeklerde ise matematik başarısı biraz daha öne çıkmaktadır. Anadolu liselerinde erkek ve kız öğrencilerde en yüksek başarı sırasıyla Artvin ve Bayburt'ta bulunmuştur. Fen liselerinde erkeklerde Ege, kızlarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi daha başarılıdır. Anadolu öğretmen liselerinde erkek öğrencilerde en yüksek düzey Güneydoğu, kızlarda ise Doğu Anadolu'da gerçekleşmiştir. Anadolu kız meslek liselerinde en yüksek başarı erkek öğrencilerde Akdeniz, kızlarda Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Anadolu meslek liselerinde erkeklerde Karadeniz, kızlarda Doğu Anadolu en başarılıdır. Ticaret meslek liselerinde standart puanlarda kızlarda Güneydoğu, erkeklerde İç Anadolu en yüksektir. Anadolu otelcilik ve turizm liselerinde erkekler ve kızlarda Doğu Anadolu Bölgesi en yüksek sonuçlara sahiptir. Yordama düzeylerinde belirgin bölge ya da il grubunda yığılma yoktur.
Özet (Çeviri)
Basic measurement means of academic performance has been exams. In this research, the difference between percentage of standard scores of OKS 2002 and 2006 ÖSS-1, resulting from the academic achievement in high schools and prediction level between these scores have been investigated through simple linear regression. For this end, Turkish, mathematics, social and natural sciences scores and overall OKS and ÖSS-1 standard scores of 40669 students from 7 school types have been analysed according to province. Additionally, OKS and ÖSS-1 standard scores have been analysed according to gender, in provincial level in Anatolian high schools and regional in others. Anatolian high schools, science and Anatolian teacher training schools have similar characteristics. Students at vocational schools are in better condition in social sciences and Turkish considering other areas and vice versa. Prediction level in overall Turkey and Anatolian high schools is moderate, in others low. For boys and girls highest score in Anatolian high schools is in Artvin and Bayburt respectively. In science high schools Aegean in boys, and Southeastern Anatolia in girls have highest scores. In Anatolian teacher training schools Southeastern Anatolia in boys and Eastern Anatolia in girls have highest scores. In Anatolian vocational girls? high schools, highest scores in boys are in the Mediterranean, and Eastern Anatolia in girls. In Anatolian vocational high schools, boys in Black Sea Region and girls in Eastern Anatolia have the highest scores. Different schools have different highs. In prediction level no region is favourable to another region.