İlköğretim matematik programının uygulamadaki etkililiğinin öğrenci görüşleri açısından incelenmesi
Elementary mathematics program in terms of practical effectiveness examining student opinions
- Tez No: 262808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇAĞIRGAN GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın genel amacı, 2005-2006 yılında ülke genelinde uygulanmaya başlanan ve yapılandırmacı yaklaşımı temel alan İlköğretim Matematik Programı hakkında öğrenci görüşlerini belirlemek, belirlenen görüşlere dayalı olarak programı değerlendirmektir.Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Literatür araştırmasında uzman görüşleri de alınarak araştırmanın amacına uygun anketler geliştirilmiş ve öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada örneklem grubunu, İstanbul ili Bakırköy ilçesinde bulunan Gazi İlköğretim Okulu, Ataköy Mimar Sinan İlköğretim Okulu ve Medeni Berk İlköğretim Okulu'nda okuyan 500 öğrenci oluşturmaktadır.Verilerin analizinde, istatistik işlemler için SPSS 13.0 (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı)'den faydalanılmıştır. Elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizi teknikleri ile çözümlenmiştir. Bütün istatistik işlemlerde en az 0,05 düzeyinde anlamlılık aranmıştır.Öğrenciler programı =3,93 ortalama ile yeterli kabul edilebilecek bir düzeyde değerlendirmişlerdir. Öğrencilerin görüşleri arasında cinsiyet, sınıf seviyesi ve ekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı bir fark olup olmadığı istatistiksel testler ile sınanmıştır.Cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sınıf seviyesine göre 4. sınıf öğrencileri ile diğer öğrenciler arasındaki fark anlamlı düzeydedir. Ayrıca öğrenci görüşlerinin matematiği öğrenme ve iletişim kurmayı öğrenme basamaklarında ekonomik düzey değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak elde edilen bulgular doğrultusunda eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to determine views of students about the Elementary school Mathematic Program, which is implemented nation-wide in 2005-2006 and based on the constructive approach and to evaluate the program related to the views determined.Survey method was used in this study. The research of literature was done by researcher and then the questionnarie was changed with the specialist views, had done to students. The sample group is composed of 500 students who study at Gazi Primary School, Ataköy Mimar Sinan Primary School, Medeni Berk Primary School in the city of Bakırköy in İstanbul province.SPSS 13.0 (Statistical Packet for Social Sciences) was used in the analysis of data. Data collected were analysed with frequency, percentage, aricmetic mean, standard deviation and variance table. The level of significance was set as 0,05 in every statistical operation.The aricmetic mean of the student?s questionnaries was X :3,93, we can say it?s enough for evaluating the program. It has been examined with statistical tests whether there is a significant distinction according to sexuality, level of class and economic level intended to new program among the students? view.No difference has been found according to variables of sexuality. It has been found significant difference according to the variables of class level of between fourth class students and the others. It has been reached to conclusions that views of students differentiated variables of economic level about stage for learning math and communication. In the end, suggestions were given in order to eliminate the deficiencies based on the findings.