Tüketim kültürü bağlamında sağlık haberleri
Health news in the context of consumerist culture
  1. Tez No: 262812
  2. Yazar: ESMA GÜLTÜVİN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde sağlık yükselen bir değer olarak kendini hissettirmektedir. Bunun en önemli nedeni kitle iletişim alanında sağlık haberlerine verilen önem ve medya içeriklerindeki artıştır. Medyanın üzerinde durduğu konular ise uzun yaşam reçeteleri, diyet önerileri, anti-aging, fitness, estetik ameliyatlar gibi daha çok magazinleşmiş içerikler olduğu görülmektedir. Bu içerikler sayesinde medya tüketim kültürü ve tüketimcilik olgusunu pekiştirecek haberler üretmektedir. Medya içeriklerindeki artışın nedeni olarak tüketimcilik olgusu ve tüketim kültürünün olduğu düşünülmektedir. Tüketim kültürünün her alanı etkilediği gibi sağlık alanını da etkilediği görülmektedir. Bununla orantılı olarak, son yıllarda sağlıklı olmak toplumda çok önem kazanmaya başlamış ve özellikle orta sınıflarda sağlıklı olmak yani ?healthizm? kavramını ortaya çıkartmıştır. ?Healthizm? kavramı da bireylerin sağlıklarını korumak için medya ve ilaç endüstrisiyle ilişkiye girmelerini gerektirmiştir. Ne var ki, medya sağlık alanında bilgilendirici bir işlev yüklenememiş, daha çok tüketim kültürünü yaygınlaştıracak haberlerle tüketicinin inşasına yönelik bir tutum içine girmiştir.
Özet (Çeviri)
Today health as a notion is the upward trend in mass media. There is a growing increase in health coverage and utmost importance is attached to health news. But the subjects show a great diversification in health coverage such as dieting, anti-aging, fitness, esthetic surgery most of which are issues of tabloidization . The consumerist culture and consumerism can be thought as the cause of this rising media coverage in health. Consumerist culture affects the health arena as well as the other arenas. In relation to this, being healthy became one of the vantage points in society and healthism as a notion made its public appearance. Healthism requires people to be closely in contact with the media and the drug industry to be informed. Nevertheless, media can not be informative in issues of health, it only serves to reinforce the consumerist culture to create consumers.