Türkiye'nin siyasal ve yönetsel yaşamında 28 Şubat Süreci'nin yeri üzerine bir inceleme
A study on the place of the February 28 Process in Turkish political and administrative life
  1. Tez No: 262813
  2. Yazar: BEGÜM BURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye'nin siyasal ve yönetsel yaşamında 28 Şubat Süreci'nin yerini incelemeye çalıştığımız bu çalışmanın ana sorunsalını Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rejimi korumak ve kollamak göreviyle siyaset kurumuna müdahale etmesinin Cumhuriyet'in temel tasarımlarından olan Avrupalılaşma'ya uyumu \ uyumsuzluğu ve TSK'nin siyasal özerkliğini sürekli kılan yapısal unsurların incelenmesi oluşturmaktadır.Çalışmamızın amacı ise, 28 Şubat 1997 tarihli MGK kararlarının öncesi ve sonrasının analizi ile ve bu sürecin diğer askeri müdahalelerden farkına ve günümüze uzantılarına ulaşmak olarak tanımlanabilir. 28 Şubat tarihli MGK toplantısında alınan kararların anlık kararlar olmadığı ve bir süreç olarak etkilerinin günümüzde dahi sürdüğü bilinmektedir.28 Şubat 1997' de alınan kararların uygulanmasında ?sivil? toplum ve medyanın önemli roller üstlendiği ve askerlerin siyasetteki görünürlüklerini meşru kıldıkları bilinmektedir. Öte yandan askerlerin siyasetteki görünürlükleri meşruiyet kazanırken bu süreçte İslami tezahürlerin özellikle kamusal alandan tasfiyesi de hız kazanmıştır. Ordunun özerkliğini sürekli kılan yapısal unsurları ele almak ve kamudan İslami tezahürlerin tasfiye edilmesi de bu bağlamda birlikte ele alınması gereken bir diğer husustur.
Özet (Çeviri)
The main question of this thesis by which we try to study the place of the February 28 Process in Turkish political and administrative life is comprised of the harmony \ lack of harmony of Republic?s Europenization Process while Turkish Armed Forces intervene into political sphere and Turkish Armed Forces? mission of protecting the regime and the structural elements which pave the way for the political autonomy of Turkish Armed Forces.The aim of our study can be defined as to analyze the former and the later parts of the decisions taken in February 28, 1997 and to reach its difference from the other military interventions and its effects to contemporary Turkish politics. It?is known that the decisions taken in February 28 1997 are not taken all at once, they have effects nowadays too.In the application of the decisions taken in February 28 1997, it?s known that ?civil? society organizations and the media legitimized the appearance of the Turkish Armed Forces in politics. On the other hand, while the soldiers? appearance in politics got legitimacy, in that process, the Islamic reflections got eliminated from the public sphere. To study the structural elements which makes the political autonomy of the Turkish Armed Forces continuous and the elimination of the Islamic reflections from public sphere in this context must be held together.