Antik Yunan'da oyunculuk ve çağdaş uygulamalar
Acting in ancient Greece and contemporary practices
- Tez No: 262831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma tiyatronun mimesis kavramı temelinde bir sanat dalı olarak gerçeklikle ilişkisi ve bu bağlamda ortaya çıkan çelişkinin onun ele alınışını nasıl belirlediği konusunu açıklığa kavuşturma ve Antik Yunan'dan günümüze teatral pratiklerin genel yöneliminin bu soruyla ilişkili olarak ne yönde etkilendiğini araştırmaya yöneliktir. İlk bölümde, Antik Yunan Tiyatrosu'nda sahneleme ve oyunculuğu belirleyen temel etmenler ve bu çerçevede sahnelemenin ve oyuncunun sahne varlığının kaynaklarının ne yönde şekillendiği incelenmektedir. Çağdaş teatral pratiklerin konu alındığı ikinci bölümde, 19. ve 20. yüzyıl tiyatro ortamı gerçek, gerçeklik, yanılsama, kurgusallık ve inandırıcılık kavramları çerçevesinde değerlendirilerek Yunanlı yönetmen Theodoros Terzopoulos'un ve Türkiye'den Şahika Tekand'ın sahneleme yöntemlerinde oyunculuğa yaklaşımları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to clarify the relationship of theatre as an art form with reality on the grounds of the concept of mimesis and how the paradox born in this context designates the approach to theatre, as well as to investigate how the general inclinations of theatrical practices from Ancient Greece to the present day are affected by this question. In the first section, the basic considerations/factors determining stage performance and acting in the Ancient Greek Theatre, and how within this framework the origins of staging and the stage presence of the actor are shaped, is examined. In the second section where contemporary theatrical practices are being explored, their appraoch to acting in the staging methods of the Greek director Theodoros Terzopoulos and Şahika Tekand from Turkey are examined by being evaluated within the framework of the 19th and 20th century theatre concepts of the real, reality, illusion, artifice and plausability.