Çeviri yoluyla popüler bilim: TÜBİTAK yayınları örneğinde Türkiye'de popüler bilim alanında çeviri yaklaşımları ve sorunları
Popular science through translation: Translation approaches and problems in the field of popular science in Turkey by the example of TUBİTAK
- Tez No: 262830
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TURGAY KURULTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mütercim-Tercümanlık, Science and Technology, Translation and Interpretation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, popüler bilim metinlerinin çevirisi bağlamında Türkiye'deki çeviri pratiğine ilişkin veriler elde etmek üzere, Tübitak örneğinde bir çeviri metin işlevsel bir bakış açısıyla inceleniyor. Bu çerçevede çeviri sorunları metnin terimselliği, dilsel tutarlılığı ve dipnot kullanımı gibi inceleme kategorileri üzerinden ele alınıyor. Popüler bilimin tarihçesi, popüler bilim metinleri ve Türkiye'de popüler bilim yayıncılığı temelindeki bilgilerle ilişkilendirilen incelemede çevirmenlerin ve çeviri yayıncısı olarak Tübitak'ın yaklaşımı ve çevirideki somut sorunlar gözlemleniyor. Elde edilen veriler ışığında, bu alanda çevirinin erek odaklı bir iletişim açısından yapısal yetersizlikleri ve çevirmenlik edincinin eksikliği açıkça görülüyor. Bu yöndeki gözlemler, Türkiye'de popüler bilimin yaygınlaşmasının önünde yapısal engellere ilişkin ipuçları verirken, popüler bilim çevirileri alanında çeviriye yaklaşım ve altyapı açısından yeniden düşünmeye gereksinim olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Adopting a functional approach, the present study deals with a translated text published by Tübitak, in order to provide data about the translation practice in Turkey in the context of translated popular science books. Within this framework, translation problems are analysed under the textual categories of terminology, linguistic consistence and footnote usage. In this study ?which also provides information about the history of popular science, popular science books and publishing of popular science in Turkey? the approach of translators and of Tubitak as the publisher of translated texts, and concrete problems in translations is observed. In the light of the data from these observations, it seems that translations of popular science texts not only suffer from structual imperfection in the viewpoint of target-oriented communication, but also reveal the insufficiency of translation competence. While tracing the structural obstacles to a widespread popular science in Turkey, these observations disclose the need of reconsidering the translational approach and infrastructure in the context of translating popular science.