Divan-ı Muradi (Muhabbetname-i Seyyid Muradi) (155-323 varaklar arası)
Seyyid Murâdî?s Diwan and Its Textual Analysis
  1. Tez No: 262834
  2. Yazar: GÜL GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Hazırladığımız bu tezde 16.y.y. mutasavvıf şairlerinden Murâdî'nin divanı'nın 155a-323a arasındaki varakları inceledik. Bu kısımda yer alan şiirler içinde gazel ve kasideler olmakla beraber genel olarak mesnevi formundadır. Mürid-mürşit ilşkisini aşk mesnevisi şeklinde anlatan eseri önce latinize ettik daha sonra şekil ve muhteva yönünden inceledik.Bu çalışma ile şimdiye kadar ne kendi ne de divanı ile ilgili bir çalışma kaleme alınan Seyyid Murâdî'nin Klasik Türk Edebiyatı'ndaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seyyid Muradi was one of the mystic diwan poets of sixteenth century. In this thesis, the leaves between 155-323 of his diwan have been studied. The part that has been studied is mainly in mesnevi form although it contains gazals and kasidas. This piece, which expresses the master-disciple relationship in mesnevi form of love, has been analyzed in terms of form and content after being latinized into modern Turkish language.With this study it has been aimed to define the place of Seyyid Muradi in Classical Ottoman Turkish Literature, one of the diwan poets whose works have not been studied yet