Kayışdağ ve çevresinin jeomorfolojisi
Geomorphology of Kayisdag and its surroundings
  1. Tez No: 262835
  2. Yazar: ALİ AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesinde, Kocaeli yarımadası üzerinde yer alan ?Kayış Dağı'nın jeomorfolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada konum, jeoloji, iklim, zemin örtüsü özellikleri (özellikle bitki örtüsü), toprak, hidrografya ve insan gibi başlıca faktörler ile jeomorfolojik özellikler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. İnceleme sahasında flüvyal morfojenetik koşullar etkili olmuş ve bu saha akarsular ve kolları tarafından parçalanmış olarak bulunur. Ayrıca yine burada tektonik faaliyetler aktif olarak devam etmekte olup bunun etkileri de bariz olarak dikkat çekmektedir. Elde edilen sonuçlar harita, grafik, fotoğraf ve yazı ile ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate geomorphologic features in the ?Kayışdağı? which is located in the Kocaeli peneplain of Marmara Region. In this study; main factors that influence the characteristics of geomorphology including geology, climatology, land cover (especially vegetation) soil, hydrography and people are considered with the use of Geographical Information System (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques. Almost every part of the region has been dissected by the rivers. This area is drained by lots of river and its tributaries. Causes and effects of these topics are investigated in a wide perspective with a historical overview. The study results are given in tables, figures, graphics and maps.