Balat'ın mekansal gelişim süreci
Spatial development process of Balat
- Tez No: 262837
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Balat; ilk olarak, Bizans devrinde, Byzantion'dan (Haliç'ten) Vlaherna (Blachernae) Sarayı'na, giriş kapısı üzerinde bulunması ile değerlenmiş bir semttir. Osmanlı devrinde ise ticaretin ön planda olduğu çarşısı ile önem kazanmıştır. Osmanlı'nın son dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında ise sanayi ön planda olmuştur. Yerleşme alanlarının fonksiyonları, zaman içinde değişikliğe uğramış, buralara farklı kimlikler kazandırmıştır. Bu farklılıkların, olumlu sonuçları olduğu gibi, hızlı, plansız veya yanlış planlama ile birçok toplumsal ve çevresel olumsuzluklara neden olmuştur.Balat'ta, Ermeniler ve Rumlar da bulunmasına rağmen, Musevilerin çoğunlukta olmasından dolayı, her dönem Musevi semti olarak anılmıştır. Günümüzde kırsal kesimden göçle gelenlerin yerleşme alanı olmuş, düşük nitelikli çevre kalitesi, düşük eğitim düzeyi ile birlikte yetersiz hizmet görmesi, yüksek düzeyde suç ve şiddet imajıyla değerlendirilmeye başlamıştır.Balat, çağdaş yaşam standartları ve sağlıklı çevre özelliklerinden uzak, aslına uygun olmayan fonksiyonel kullanımı neticesinde, haddinden fazla müdahale veya ihmal görmüştür. Bu yanlış kullanım, semtin fiziksel, işlevsel, ekonomik ve sosyal yapısını olumsuz etkilemiş, çekicilik ve cazibe özelliklerini yitirmiştir. Son on yıldan beri Balat'ın yeniden canlandırılması ve sahip olması gereken nitelik ve standartlara kavuşturulabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.Balat; coğrafi konumunun verdiği avantajları kullanarak, ticaret fonksiyonu başta olmak üzere yeniden Haliç ile birlikte canlanmaya ve kalkınmaya başlamıştır. UNESCO destekli rehabilitasyon çalışmaları ile birlikte Fatih Belediyesi'nin semtteki çalışmaları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sahil kesimindeki düzenlemeleri, semtin çehresini tekrar değiştirmiştir. Balat'ta geleceğe yönelik gelişme; tarihsel konutları ve yapılarıyla kültür turizmi yönünde olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Balat is a district which firstly appreciated by being on the way from Byzantion (The Golden Horn) to the entry gate of Vlaherna (Blachernae) Palace in the Byzantine era.But in the Ottoman period it became more important with its bazaar where trade was in the forefront. In the late Ottoman period and in the early years of the Republic, the industry had been in the forefront. The functions of Settlements have changed over time. This change made this area acquire different identities. These differences have led to many social and environmental negative consequences with rapid, unplanned or impromer planning as well as positive results.Although there are Armenians and Greeks in Balat, in each period it is known as Jewish district because of the majority of Jews. Nowadays, Balat becomes the residential area for the people who migrate from rural areas and it is assessed by the low qualified environmental quality, seeing poor service because of having low education level and high levels of crime and violence image.The result of imperior functional use that is away from modern living standards and healthy environment properties, Balat has been neglected or intervened too much. This misuse has an adverse affect on the physical, functional, economic and social structure of the district. It had lost their charm and attraction characteristics accordingly. Some studies have been initiated to revitalize Balat and to gain the qualifications and standards that Balat should have since the last decade.Using the advantage of geographical location, Balat, mainly in trade, re-started the revival and development with the Golden Horn . With UNESCO supported rehabilitation works, Fatih Municipality?s works in Balat and Istanbul Metropolitan Municipality Council's regulations in coastal areas have changed the face of the district again. Balat?s future development should be in the direction of cultural tourism with historical houses and buildings.