Women writers of the Beat generation
Beat kuşağı kadın yazarları
  1. Tez No: 262836
  2. Yazar: SİBEL RESİMCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BULUTSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, 1950'li yıllarda Amerika'da etkili olmuş, Beat olarak adlandırılan erkekegemen akımın kadın tarafının incelenmesidir. II. Dünya Savaşı sonrası Amerika'nın galip gelmesiyle ülkede artan refah düzeyi, savaştan olumsuz etkilenmiş ya da konformist düzenden rahatsızlık duyan bazı yetenekli gençleri dilde, yaşam biçiminde ve edebiyatta yeni bir arayışa yöneltir; bu yenilikçi arayışta bile kadınlar, Amerika'da her zaman olduğu gibi, istemli yada istemsiz bir biçimde bu yeni oluşumun dışında bırakılırlar. Tezde, bu başkaldıran kadınların karşılaştıkları güçlükler, yapmaya çalıştıkları, kadınların özgürleşmesinde nasıl bir rol oynadıkları ve ataerkil toplum düzeninin onlar üzerindeki ekileri incelenmiştir. Sonuç olarak bazı Beat kadınları ataerkil yapının kendi üzerlerindeki olumsuz etkiyi dağıtabilmiş, kendilerini özgür kıldıkları gibi, diğer kadınların da özgürleşmelerine ön ayak olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the female component of the male-dominated Beat movement whose members were quite influential artists in America during the fifties. America won World War II and it brought prosperity to the country. Some gifted young artists who were not at ease with this conformist order or who were shattered by the war, started to gather around a movement which would be influential in language, in life style and in literature. Even though it was an experimental movement, (intentionally or not,) women were left out of this circle as they were always isolated from society in America. The main issues of this dissertation are the obstacles these rebellious women faced, the things they tried to do, their contributions to women?s liberty and the influence of the internalized patriarchy on these women. As a result, some of the Beat women were able to disrupt the damaging effects of patriarchy; they emancipate themselves and evoked liberation of women.