Cumhuriyet Döneminde Türkiye Türkçesinde meydana gelen değişmeler
The changes in the Turkish Language that took place in the time of Republic
- Tez No: 262849
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, 1930'lu yıllarda yayımlanmış bir roman, bir şiir kitabı ve bir haftalık mecmuadan derlenmiş olan malzemelerden yola çıkılarak, cumhuriyet döneminden bugüne kadar Türkiye Türkçesinde ne tür değişmelerin gerçekleştiği gösterilmeye çalışılmıştır. Bunun için yakın zamanlarda yayımlanmış olan bir roman, bir şiir kitabı ve günlük bir gazetenin bir haftalık sayılarından derlenmiş malzemeler daha önce 1930' lu yılları temsil eden metinlerin malzemeleri ile karşılaştırılmıştır. Daha farklı metinlerde değişik örneklerin yer almaları mümkün olmakla birlikte, genel olarak dönemindeki Türkçeyi temsil ettiğini düşündüğümüz çeşitlilikteki metinler bize bu konuda bir fikir oluşturmada yeterli olmuştur kanısındayız.
Özet (Çeviri)
İn this work we tried to show what kind of the changes occurred in the Turkish language by using the sources and materials from novels, poems and weekly newspapers that where published in 1930?s. For that reason, we used the modern sources and materials from the novels, poetry and daily newspaper and compared them with the 1930?s sources and materials. We agree that there might be some other examples of changes in other sources but we also think that the sources that we used in this work will be enough to show the general changes in the Turkish language.