İstanbul'un Avrupa Yakasında İETT ulaşımı
İETT transportation in European Side of İstanbul
- Tez No: 262848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Ulaşım, Geography, Public Administration, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özellikle 1950 yılından sonra, köyden şehre doğru göç olgusu ile karşı karşıya kalan Türkiye'de, şehirler önemli yapısal değişimlere uğramışdır. Bu değişimlerden en büyük payı alan İstanbul'dur. İstanbul'da hızlı ve çarpık şehirleşmeye bağlı olarak yaşanan en büyük sorunlardan biri de ulaşımdır. Ulaşım sorunlarının vazgeçilmez çözümü olan toplu taşımacılık, modern şehirlerin aksine, İstanbul'da istenilen düzeyde değildir. İstanbul'un toplu ulaşımında payı büyük olan İETT'nin kurulduğu 1869 yılından günümüze kadar ki süreçler, İstanbul'un şehirleşme sürecinin de bir panaromasıdır. Ortasından boğaz geçtiği için coğrafi olarak Anadolu ve Avrupa yakası diye ikiye ayrılan İstanbul'un Avrupa yakası, toplam nüfusun %67'sine sahip olduğu için ulaşımın bu yakada daha yoğun olması da kaçınılmazdır. Mevcut İETT hatlarının yaklaşık %70'inin Avrupa yakasında olması şehrin bu kesiminin sosyal, kültürel, ekonomik vb yönden daha gelişmiş olduğunun da kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
Cities in Turkey have been subject to important structural changes because of domestic migrations, especially after 1950s. Istanbul has had the greatest share in that process. Transportation is one of the most enormous problems in Istanbul because of rapid and irregular urbanization. Public transportation, which is indispensable solution of the problem, is not on an agreeable level in Istanbul, in sharp contrast to that of modern cities. Development process of İETT, which holds a remarkable share in Istanbul?s public transportation, has been a panorama of the process of urbanization in Istanbul since the foundation of it in 1869 up to present. Istanbul is divided into two parts, namely, the Anatolian Side and the European Side. European side of Istanbul holds about 67% of the total population. Therefore, it is inevitable that the transportation is far more intensive there in comparison with the Anatolian Side. The fact that 70% of the İETT bus-line routes are in the European Side is also pure evidence that the European side of Istanbul is socially, culturally and economically more developed than the Anatolian Side.