Wittgenstein'ın Tractatus'unda felsefenin geleneksel sorunarının kaynağı ve çözümü
The source and the solution of traditional philosophy?s problems in Wittgenstein?s Tractatus
  1. Tez No: 262851
  2. Yazar: UMUT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Wittgenstein Tractatus'da felsefede ortaya atılan soruların pek çoğunun dilin mantığını yanlış anlamaktan kaynaklandığı öne sürer. Bu yanlış anlama, aslında anlamı olmayan önermelerin, anlamlı önermeler gibi kabul edilmesinde kendisini gösterir. Tractatus'a göre filozofların soruları cevaplanamaz, yalnızca saçma oldukları gösterilebilir. Wittgenstein'a göre bu tür ifadelerin saçma olmasının nedeni, söylenemeyeni söylemeye çalışmak, bu bağlamda söylenebilir olan ile söylenemeyeni birbirine karıştırmaktır.Wittgenstein için felsefenin görevi ortaya `felsefi önermeler' atmak değil, önermeleri mantıksal açıdan çözümlemektir. Felsefe, önermeleri mantıksal gramere boyun eğen bir dil bağlamında eleştirme etkinliğidir. Böyle bir eleştirinin gerekli olmasının nedeni, önermenin görünür yapısının gerçek yapısı olmaması, dilin düşünceyi örtmesidir.Wittgenstein'ın Tractatus'unda felsefenin amacı doğabiliminin diline sınır çizmek, bu dilde neyin söylenebilir olduğunu belirlemektir. Bilimsel (anlamlı) dil açısından söylenebilen olgulardır. Böylece bu dilde ifadesini bulan sorunlar, temelde olguların ve olguların toplamı olarak dünyanın nasıl olduğuyla ilgili olan bilimsel sorunlardır. Bilimde kullanılan dilinin mantıksal yapısını açığa çıkarmak, temelde hayatın anlamı, insanın dünyadaki yeri ve değerler ile ilgili olan felsefenin geleneksel sorunlarının böyle bir dilde ifade edilmesinin mümkün olmadığını gösterir. Dolayısıyla bu alanlara dair sorulacak hiçbir soru yoktur. Ve aslında cevap da budur.
Özet (Çeviri)
In Tractatus, Wittgenstein claims that posing philosophical questions rest on misunderstanding the logic of our language. This misunderstanding shows itself when we suppose that the proposition have a sense, which actually has not. According to Tractatus, we cannot give any answer to guestions of philosophers, but only we can determine that these questions are nonsensical. The reason of these propositions and questions being nonsensical is trying to say which cannot be said, thus to confuse what is sayable and what is not.For Wittgenstein, task of the philosophy is, not to propound `philosophical propositions? but to analyse propositions Philosophy is an act to critisize the propositions in the sense of the language that is governed by logical gramer. The reason why this critic is necessary is that the language disguises thought.In Wittgenstein?s Tractatus, the aim of philosophy is to sets limit to natural science language and to determine what is sayable in this language. In terms of scientific ( significant) language the sayable is the facts. Thus, the problems which find their expression in this language, are scientific problems. The clarification of logical structure of the language which is used in science shows that, philosophy?s traditional problems ( such as meaning of life, human?s place in world, values etc.) cannot be expressed in this kind of language. So there is no question to pose, and this itself is the answer.