René Guénon'da doğu - batı karşıtlığı ve modernite eleştirisi
The east-west antagonism and the critique on modernity in René Guénon's studies
- Tez No: 262854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modernite nedir? İnsanlık tarihi içinde belli şartlar sonucu meydana gelmişbu olgunun temel özellikleri nelerdir? Alışıldık görüşe göre bir ilerleme, insanlıktarihinde büyük bir atılım olarak görülen modernite, aynı zamanda alanı her geçengün genişleyen bir buhranın da kaynağı olmuştur.Bugüne kadar birçok farklı, dönem ve bağlamdan yapılan modernitesavunularına ve eleştirilerine şahit olduk. Bunlar içinde genel olarak GelenekselciEkol, özel olarak da René Guénon alışıldık eleştiri içeriğinden oldukça farklıargümanlar ortaya koymuştur.Guénon'da modernite kökten biçimde eleştiri konusu edilir. Alışıldıkeleştirilerin aksine, ona göre modern dünya her hangi bir olumlu ilerlemenin kısmitıkanıklıklarını yaşamakta değildir. Bir ilerleme olarak kabul edilen modernite,aslında bir düşüş sürecidir.Bu eleştirinin bizim için önemi; gerek vurguladığı kaynağı, gerek ortayakoyduğu çözüm önerileriyle, modernitenin bize dayattığı bakış açısı içine sıkışmadangeliştirilecek çözümler konusunda ufuk açıcı olabileceğini düşünmemizdir.
Özet (Çeviri)
What is the modernity? What are the basic properties of this phenomenon thathave emerged in the history of humanity under certain circumstances? The modernitythat has been perceived by common approach as a progress or as a great step in thehistory is today the center of a crisis, also.We have seen hitherto different defenses and critiques on the modernity fromdifferent places, contexts and eras. Generally The Traditional School among them,and specifically René Guénon, put forward argumentations that are different from theforms and contents of the usual critiques.Modernity has been the focus of the critiques in Guénon?s endeavours. Heemphasizes, the modernity was not facing the partial congestions of a positiveprogress as claimed by the usual critiques. The modernity which was accepted as aprogress has been in fact the decline of process.The crucial importance of the critique in our own view; there is a way ofsalvation opens up new horizon to solve aspect of the basis and regardless of gettingstuck within the modern paradigms which has been imposed us.