Gelenekselcilik ve modernlik bağlamında René Guénon'un varlık anlayışı
René Guénon's approach of existence in the context of traditionalism and modernity
- Tez No: 661536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN AKTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
René Guénon,“Gelenekselciler”olarak bilinen, modern zamana yönelik eleştirilerle ve metafizik alanındaki çalışmalarla öne çıkan ekolün ilk akla gelen isimlerindendir. Eserlerinde modern dönemin tüm yanılgılarını ve bundan kaynaklanan sıkıntıları 'gelenek' kavramı etrafında eleştirerek ortaya koymaktadır. Guénon“Batı”olarak sözünü ettiği modern medeniyetlerdeki en büyük problemin yaşayan bir geleneğin bulunmaması olduğuna dikkat çeker. Ancak durumun her zaman böyle olmadığını belirten Guénon, bu toplumların geçmişte gerçek bir tradisyona sahip olduğunu ifade etmektedir. O, modern zamanda da yaşayan geleneklerin bulunduğunu belirtir. Yaşayan bu gelenekleri ifade etmek için“Doğu”kavramını kullanmaktadır. Onun tüm çalışmalarında amaçladığı hedef ise Doğu'da mevcut olan bu geleneklerden yardım alarak Batı'da unutulmuş olan geleneği yeniden canlandırmaktır. Ona göre Geleneklerin zahiri birbirinden farklı olsa da metafizik içerikleri mana boyutunda aynı şeye tekabül etmektedir. Guénon da Hint, Çin ve İslam geleneklerini sentezleyerek bu metafizik öğretileri aktarmaktadır. Söz konusu öğretilere göre metafizik doktrinlerin özü, varlığın birliği öğretisine dayanır. Kendisi de bir Müslüman ve Şâzelî şeyhi olarak, İbn Arabî'ye atfedilen“vahdet-i vücûd”öğretisini benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
René Guénon is one of the first names that come to mind when it comes to“Traditionalism”, which is an ecole standing out with its criticisms to modern time and studies in metaphysic field. He reveals all of the delusions of modern times and the problems derived from it in his works by criticizing them around the concept of“tradition”. Guénon points out that the biggest problem in modern civilizations, which he mentions as“West”, is the fact that there is no living tradition. However, indicating that the situation has not always been the same, Guénon states that these societies had a real tradition in the past. He propounds that there are living traditions in modern times as well. He uses the concept of“East”to describe these living traditions. His goal in all of his studies is to revive the forgotten tradition in the West by getting help from these existing traditions in the East. According to him, even though the Traditions are different from each other in appearance, their metaphysic contents correspond to the same thing in the dimension of meaning. Guénon transmits these metaphysic teachings by synthesizing the Chinese, Indian and Islam traditions. According to the relevant teachings, the essence of the metaphysic doctrines bases upon the teaching of unity of existence. As a Muslim and Shadhili Sheikh, he adopts the teaching of“waḥdat al-wujūd”, which is attributed to Ibn Arabi.