Resimli çocuk kitaplarının okuma alışkanlığı üzerine etkisi
Effects of illustrated children's books on reading customs
  1. Tez No: 262855
  2. Yazar: ZEYNEP TURGUT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çocukluk dönemi çocukların fiziksel, bilişsel, kişilik ve sosyal gelişimlerinin yeni yeni oluştuğu dönem olduğu için okuma alışkanlığının da çocuğa kazandırılabileceği en doğru zamandır. Anne, baba ve öğretmenler çocuklarının fiziksel, bilişsel, kişilik ve sosyal gelişimlerini sürekli olarak kitaplarla destekler ve onlara düzeylerine uygun kitaplar sunarlarsa çocuklar için kitaplar hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Unutulmamalıdır ki ebeveynler ve öğretmenler çocuklara model olması gereken kişilerdir. Evde anne-babasını kitap veya gazete okurken gören çocuk, kendisine ait bir kitaplığı olduğunda, anne ve babasıyla aynı anda kitap okumak isteyebilir.Günümüzde her yaşa uygun çocuk kitapları yazılmaya ve yayınlanmaya başlamıştır. Çocuk kitapları alanında Türkiye son dönemlerde gelişimini hızlandırmış ve her yaşı destekleyecek yayınları kitapçıların raflarında bulmak mümkün hale gelmiştir.1-3 yaş grubu çocuklar için kitaplar, yarı oyuncak, yarı kitap demektir. Bu kitaplarda genellikle yazı olmaz, varsa bile çok az olur. Bunlar bol resimli ABC kitaplarıdır; 4-5 yaş çocukları için öyküler dikkat çekici hale gelmeye başlamıştır. Çocuğun hayal gücü çevresinde gördükleriyle sınırlı olduğundan hikâyelerde de gerçekliğe önem verilmektedirler. 6-7 yaş çocukları konusu doğa, hayvan ve çocuk olan bol resimli kısa öyküler okumaktan veya dinlemekten çok zevk alırlar. Harfler ve resimler arasında farkı ayırt edebilirler. 8 yaş çocukları okumayı öğrendiklerinden doğa, insan yaşamı, gezi, vb. ilgilerini çekecek konulardaki kitaplarla karşılaştıklarında okumayı süreklilik haline dönüştürebilirler.Sonuç olarak diyebiliriz ki çocuklarla resimli çocuk kitaplarının ilişkisi mümkün olduğunca erken kurulmalıdır. Bunun yanı sıra kitapların mutlaka çocukların gelişim düzeylerine uygun olması; okumayı öğrendikten sonra da gelişim düzeyinin yanı sıra onların okuma düzeylerini de desteklemesi gerekir ki çocuklar okuma alışkanlığı edinebilsinler.
Özet (Çeviri)
Childhood is the right time to gain the reading habit as it is the period with the pyhsical, cognitive, personality and social development. Books will become an essential ingredient of life if the caregivers/parents and teachers regularly support the pyhsical, cognitive, personality and social development of the child with age appropriate books. It shall not be forgotten that caregivers/parents and teachers are rolemodels for children. A child observing his/her mum/dad reading, either books, newspapers or the like, if he/she owns his/her own bookshelf, will be eager to join the reading hour with his/her parent/s.In today?s world there is a book for every age group. Turkey has come a long way in this matter and it is now possible to find any kind of book on the bookshelves to support any age group.Books are half toys, half books for the children aged between 1-3. These books are usually ABC type of books with little or no text, decorated with pictures of people, objects or animals they see around. Stories start to become attractive for children between ages 4-5. Authenticity is an important issue in books for this age group as children?s imagination is still limited with what they see around. Children between ages 6-7 enjoy reading and listening to short stories with pictures of other children and/or animals. The difference between text and illustration is more solid for them at this stage. By the time they are 8 years old, children are literate. Their reading adventure will become even stronger when they have a chance to read books on nature, human life, traveling, adventures, and such, that are attractive to them.As a last word, the earlier the child meets with the book, the better. For the children to gain the reading habit, they need to meet books appropriate to their developmental characteristics, and books that support their literacy level once they become literate.