Avrupa Birliğine uyum sürecinde Türk polis teşkilatında yapısal ve zihinsel dönüşüm
The structural and mental transformation of turkish law enforcement agency at the European Union full membership process
- Tez No: 262860
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu gün için Türkiye'nin en önemli önceliği Avrupa Birliği'ne tam üye olmak veüyelik sürecinde değisimler gerçeklestirmektir. Bu değisimler ise sadece teorik anlamdave kâğıt üzerinde kalmamalıdır. Bu değisim ve değisikliklerin bizzat hayata geçirilmesiise her seyden daha önemlidir. Tam üyelik sürecinde değisiklikleri hayata geçirmesigereken en önemli kurumların basında Emniyet Teskilatı gelmektedir.?Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türk Polis Teskilatında Yapısal ve ZihinselDönüsüm? adı altında kaynak ve literatür taraması ve Veri Toplama YöntemlerindenMülakat metodu kullanarak hazırlanan bu doktora tezinin temel amacı, EmniyetTeskilatının uyum sürecinde yapısal olarak düzenlemeleri ve değisimlerigerçeklestirdiğini fakat zihinsel dönüsümü tam olarak sağlayamadığını ortayakoymaktır. Bu süreç incelenirken arastıracağımız temel konu; Türkiye'de Polis teskilatıyapısal olarak değisiyor fakat zihinsel olarak neden değismekte zorlanmaktadır, sorusumülakatta sorulacaktır.Uyum sürecinde yapılan düzenlemelerin çok boyutlu ve çok hızlı yapılması,uygulama zorluğunu da beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkacak her yeni durum,uygulamada görevli personelin kafasını biraz daha karıstıracaktır. Bu süreçte Türkpolisinin bu değisimleri çok iyi kavraması ve zihinsel olarak da bu değisimleri kabuletmesi gerekmektedir.Emniyet Teskilatı zihinsel olarak da Avrupa Birliği'ne kendini hazırlamalıdır. Buhazırlık sürecinde Avrupa Birliği değerlerinin önemi çok büyük olacaktır. Değisimkonusundaki amaç öğrenildikten sonra ise, uygulamada çalısan personelin bu amaçlarıkendisine nasıl mal etmesi, zihinsel olarak bu değisimlere kendisini nasıl hazırlamasıgerektiği ve nasıl kavusabileceğini incelemek tezin son bölümünde ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
At the present day, Turkey?s most important priorities are to perform changes atthe European Union full membership process and to get full membership to theEuropean Union. These changes should not be just on the theoretical framework andpaper. Putting these changes and alterations into effect is more important than anythingis. At the European Union full membership process, Turkish Law Enforcement agency isone of the leading institutions that should put into effect these changes.The main purpose of this doctoral thesis that is named as ?The structural andmental transformation of Turkish Law Enforcement agency at the European Union fullmembership process? is to present which structurally legal arrangements and changesTurkish Law Enforcement has carried out.During the adaptation process, doing multidimensional and very fast arrangementsbrings along difficulty of application. For every detected new situation, the officer whois responsible for the situation will get confused. At this adaptation process, Turkishpolice should comprehend and mentally accept these changes very well.Turkish law enforcement should also be mentally ready for the European Union.During this mental preparation period, European Union values will have an importantrole. After learning the aims and goals of the changes, how these aims and goals will beadopted by the working officers, how the working officers will be mentally ready for thechanges are investigated and studied at the last chapter of the thesis.