Avrupa Birliği ve Türkiye'de izlenen istihdam politikaları ve etkileri
Employment policies are followed by European Union and Turkey and their effects
- Tez No: 262861
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İşsizlik tüm toplumların yaşadığı en önemli ekonomik ve sosyal sorunlardan biridir. Bu çalışmada, istihdam ve işsizlik sorunları, türleri ve bu sorunları çözümlemeye yönelik istihdam politikaları, Avrupa Birliği ve Türkiye bazında incelenmiştir. Avrupa Birliği, işsizliği önlemek ve istihdamı arttırmak amacıyla Avrupa İstihdam Stratejisi' ni geliştirmiştir. Türkiye' de istihdam politikaları, kalkınma planı ve hükümet programı kapsamında incelenmiş; aktif ve pasif istihdam politikalarına değinilmiştir. Türkiye' de etkili istihdam politikalarının geliştirilmesi, Avrupa Birliği uyum sürecini hızlandıracağı gibi, ülkede istihdam alanında daha olumlu koşulların oluşmasına da katkı sağlayacaktır.Toplumlar, uyguladıkları politikalarla işsizliği azaltmaya çalışmakta, ancak işsizlik hala süregelen bir sorun olmaya devam etmektedir. İşsizlik en kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken ciddi bir problemdir. Eğer bu sorun çözülemiyorsa, uygulanan sistemli politikalarla azaltılmaya çalışılmalı; olumsuz etkileri ortadan kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the most important problems in all societies. In this study, the issues of employment and unemployment, their kinds and employment policies to solve these problems are examined on the basis of European Union and Turkey. European Union, developed European Employment Strategy in order to prevent unemployment and increase employment. Employment policies in Turkey are examined as part of development plan and government program; active and passive employment policies are mentioned. Developing effective employment policies in Turkey will make adaptation process to European Union faster, and also will conribute to improve employment circumstances.Societies are trying to reduce unemployment with performing policies but it still continues to be a lasting problem. Unemployment is a serious problem which should be solved with in the shortest time. If this problem can not be solved, it should be tried to reduce with systematic policies; it? s negative effects should be resolved.