Çevreye uyum yaklaşımı bağlamında örgütlerin davranışlarının analizi: Türk sağlık alanında bir uygulama
An analyze of organizational behaviours based on environmental adaptation approaches : A study in Turkish health sector
- Tez No: 262905
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLÇİN TAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, çevreye uyum yaklaşımı bağlamında Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin sağlık kuruluşlarının davranışları üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Türk sağlık alanında bir araştırma yürütülmüş ve ?Popülasyon Ekolojisi Kuramı? temel alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konan ?Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin sağlık kuruluşlarının sayıları üzerindeki etkilerine ilişkin sonuçlar sunulmuştur.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Popülasyon Ekolojisi Kuramı'na yer verilmiş; kuramın temel argümanları, çalışma alanları ve analiz düzeyleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk sağlık alanının genel profilini ortaya koymak amacıyla; ekonomik, sosyal, teknolojik, politik ve yasal bağlamda değerlendirmeler yapılmış ayrıca Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin genel yapısına ve sağlık sistemi üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, Sağlık Bakanlığı veritabanından elde edilen veriler doğrultusunda Cox ? Hazard Modeli kullanılarak yapılan araştırmanın tasarımı, yöntemi ve bulgularına ilişkin bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda, ?Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin kamu hastanelerinin ölüm oranlarını arttırıcı yönde etkisi olduğu görülürken, özel hastanelerin ise doğum oranlarını arttırıcı yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, under environmental adaptation approaches, it was aimed to analyze the effects of legal arrangements performed by Ministry of Health on health enterprises? attitudes. For this purpose, under ?Population Ecology Theory?, a research was conducted in Turkish health field and findings were presented about the change in number of health enterprises after the ?Health Transformation Programme? which was performed by Ministry of Health.This study consists of three chapters. In first chapter, Population Ecology Theory was argued; main arguments, fields of study and analyze units of theory was explained. In second chapter with the aim of revealing the general profile of Turkish Health sector assessments were made in economic, social, technological, political and legal context. Besides, the structure and the effects of ?Health Transformation Programme? was examined. In third and the last chapter, a general information was given about the design, method and findings of the research using the Cox-Hazard Model which was conducted with the data obtained from the database of Ministry of Health.As a result of the research, it is stated that ?Health Transformation Programme? has a positive effect on death rates of public health enterprises and the birth rates of private health enterprises.