Finansal krizlerin oluşum dinamikleri ve Türkiye üzerine etkileri
The formation dynamics of global financial crisis and their impact on Turkish economy
- Tez No: 262910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T.HAKAN ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünyanın globalleşmesinin doğal bir sonucu olarak krizlerin de küresel bir boyut kazanması iktisat literatüründe finansal krizlere duyulan ilgiyi arttırmış ve bu alanda yapılan çalışmalar 1929 Buhranından bu yana artarak sürmüştür. Yaşanan her krizle birlikte zenginleşen kriz literatürü 2008 krizi ile birlikte eski teorileri yeniden gündeme getirmiş, öncü göstergeler, krizlerin etki süresi,yayılma alanları, krizden çıkış sinyalleri ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır.Biz de bu konu üzerinde çalışmaya konunun güncelliği ve yaşanan son krizin dünya güç dengelerini değiştirme eğiliminde olması nedeniyle karar verdik.Çalışmamızın amacı, ülke ekonomilerinde giderek sıklaşan finansal krizlerin incelenmesidir. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren yaşanılan krizler, ciddi uluslar arası etkiler yaratarak sadece krizin yaşandığı ülkeyi etkilemeyip global düzeyde etkiler yaratmaktadır.Krizlerin sayıca artması ve uzun süren etkileri konunun önemini daha da arttırmaktadır. Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde finansal kriz teorileri ele alınacak, ikinci bölümde 1990 sonrası finansal krizler incelenecek, üçüncü bölümde ise 2008 krizi sonrası gelişen yeni kavramlar ile gelecek senaryoları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The interest for financial crisis in economics literature has increased ever since the financial crisis has become as the result of a more global world. Starting with the 1929s Great Depression studies on financial crisis has increased rapidly day by day. Enriched with the every crisis experienced the economics literature called back old theories of the crisis; numerous studies are done on impact and period of crisis, dissemination areas, the output signals from crisis. We decided to study this subject as it is timely and as it has a tendency to change the power poles of the world.The purpose of this study is to examine the dynamics of the financial crisis as the they increase their frequency. Especially starting from the 90 s the financial crisis had impact on not only the country itself but on the world economies as well. The increasing frequency and the longlasting effects makes the subject more important one.Our study is divided into 3 chapters : The theory of financial crisis will be discussed in the first chapter. In the second chapter the crisis after 90s will be discussed. And new theories and future scenarios will be discussed in the last one.