The moment of change is the only poem: Adrienne Rich's poetry written between the years 1951-1981
Şiirin kendisi değişim anıdır: Adrienne Rich'in 1951-1981 yılları arasında yazmış olduğu şiirler
- Tez No: 262911
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Erkek-egemen toplumlarda, kadın deneyimlerine edebiyatta da dilde de yeteri kadar yer verilmemiştir. Bunun yanısıra, `kadının sesi' bilinçli ve sistemli bir şekilde susturulmaya çalışılmıştır. Yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatının en önemli kadın şairlerinden biri olan Adrienne Rich, patriarkal toplumun içinde doğup yetişmiştir. Rich, çocukluk ve genç kızlık yıllarında babasının baskıcı taleplerinden, daha sonraki yıllarda da kendisine yüklenen `iyi' bir eş ve `iyi' bir anne rolünün ağırlığından erkek-egemen toplumda kadın olmanın çaresizliğini ve baskısını hissetmiştir. Dolayısıyla, Rich, edebiyat hayatının ilk yıllarında kendi kişisel deneyimlerini ve kendi sesini şiirin dışında tutarak, erkek-egemen şiir geleneğini taklit etmiştir. Şiirleri dönemin eleştirmenleri tarafından takdir edilmiş olmasına rağmen, bir yanı varoluşunu şiir yazarak, diğer yanı ise hayatındaki diğer erkeklerle olan ilişkileriyle tanımlamaya çalışan Rich, kendini bölünmüş hissetmiştir. Patriarkal toplumun empoze ettiği karşıt ikilemelerin dilde de kadını pasif nitelemelerle tanımladığını fark eden Rich, şiirlerinde bu ikilemeleri yıkmaya çalışmıştır. Bunun yanısıra, Rich, tecrübelerinin, toplumdaki diğer kadınlar tarafından da deneyimlendiğini gözlemlemiş ve kendi kişisel deneyimlerini ve tüm kadın deneyimlerini açık ve direkt bir şekilde şiirlerine yansıtmıştır. Şiirlerinin içeriğindeki değişimle birlikte, biçemsel değişiklikler de göze çarpmaktadır. Rich, daha önce şiirlerinde kullandığı vezni terk edip serbest şiir tekniğini benimsemiştir. Böylelikle, kadın şiir geleneğinin en önemli öncülerinden biri olmuştur. Çalışmada, Rich'in 1951 ile 1981 yılları arasında yazmış olduğu şiirler içerik ve biçim açısından örneklerle incelenmiştir. İlk bölümde, Rich'in hayatı ve şairlik kariyeri arasındaki paralellikler irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, erkek-egemen şiir geleneğinden etkilenerek yazmış olduğu şiirlerinden örnekler verilmiştir. Yine aynı bölümde, Rich'in ilk feminist şiirlerinin, daha önce yazmış olduğu şiirlerden biçim ve içerik açısından farklılıkları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Rich'in feminist ideolojisi tartışılmış ve bu dönemde yazmış olduğu `feminist', `androjen' ve `lezbiyen' şiirlerindeki radikal değişim örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a male-dominated society, neither literature nor language fully describes the female experience. Furthermore, `the voice of woman? is consciously and systematically silenced. Adrienne Rich, one of the most influential women poets of twentieth century American literature, was born and brought up in a patriarchal society. Her growing-up years were dominated by the intellectual presence and demands of her father. After she married, she felt the despair of being a woman in a patriarchal society; oppressed under the onerous roles of `good wife? and `good mother? prescribed by social norms. Therefore, at the beginning of her poetic career, she wrote well-crafted, yet imitative poems of the male-oriented poetic tradition, deliberately remaining emotionally restrained. She avoided putting her own experiences and voice into her poems. Although her poems were highly praised by critics of the time, she felt split into two; on one hand, she was a woman who defined herself by writing poetry; on the other hand, a woman who defined herself by her relations among men in her life. Subsequently, she realized that the culturally imposed binary oppositions of language defined woman as inferior, and therefore throughout her poetic career, she tried to deconstruct these dichotomies by the force of her poetry. Moreover, having observed that many of her own painful experiences were common to all women, Rich reflected in her poems her own personal experiences and those of other women directly and overtly. In addition to the gradual shift away from the controlled emotional content of her early poems, her stylistic devices also underwent a great transformation. Her poetry moved away from well-crafted poems with rhymes, stanzas and various types of meters to free verse forms. Hence, she became one of the most important pioneers of female poetic tradition. The present study examines Adrienne Rich?s poetry written between the years 1951-1981 in terms of form and content. The first chapter highlights the parallelisms between Rich?s life and her poetic development. The second chapter analyzes Rich?s poems written under the influence of male-oriented poetic tradition. In the same chapter, Rich?s first feminist poems have been introduced and examined. In the third chapter, Rich?s feminist ideology has been argued, and the radical change in her poetics has been exemplified by her `feminist?, `androgynous? and `lesbian? poems.