Demand estimation, relevant market definition and identification of market power in Turkish beverage industry
Türk içecek sanayinde talep tahmini, ilgili pazar tanımı ve pazar gücünün belirlenmesi
  1. Tez No: 262926
  2. Yazar: EKREM KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki içecek endüstrisinde ?özel olarak da kolalı içecek piyasasında? talep yapısının ve pazar gücünün analizi yoluyla, rekabet politikasının iktisadi açıdan incelenmesi alanına katkıda bulunmaktır. İlk olarak, iki aşamalı bütçeleme çerçevesinde doğrusallaştırılmış İdeale Yakın Talep Sistemi (AIDS) kullanılarak, içecek ürünlerinin talep esneklikleri tahmin edilmektedir. Yapılan SSNIP testi (Küçük Ama Önemli ve Geçici Olmayan Fiyat Artışı testi) sonucunda, kola pazarının tek başına bir ilgili ürün pazarını oluşturduğu gösterilmektedir. Ardından, kolalı içecek ürünlerinin talep esneklikleri marka ve paket hacmi düzeyinde basit ve yuvalı logit modelleri yordamıyla tahmin edilmektedir. Tahmin edilen esneklikler, kola sağlayıcılarının çoğu üründe yüksek fiyat-maliyet marjlarına sahip olduklarını göstermektedir. Birleşme simülasyonu tekniği çerçevesinde yapılan bir analizle Pepsi ve Cola Turca arasındaki hipotetik bir birleşme sonrasında, ortalamada, birleşme taraflarının fiyatlarının %15-21, piyasa fiyatının %16-22 oranında artacağı, tüketici fazlasının da yaklaşık %5 oranında azalacağı tahmin edilmiştir. Son olarak, bu sonuçlara dayanılarak Türk rekabet politikası açısından, birleşme/devralma kontrollerinde hakim durum ölçütünden daha sıkı bir ölçütün benimsenmesi yönünde bir öneride bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to contribute to the field of economics of competition policy by analyzing the demand structure and the market power in the Turkish beverage industry and in the cola market in particular. First, a demand system for the beverage products has been estimated by using a multi-stage linearized Almost Ideal Demand System (AIDS). Using the own-price elasticity of cola in a SSNIP test (Small but Significant Non-Transitory Increase in Price), it is shown that cola market consists of a distinct relevant product market. Then, the demand elasticities of cola products at brand and package level have been estimated by the simple and nested logit models. Finally, the estimated demand elasticities of cola products have been used in measuring the degree of market power and predicting the effects of a hypothetical merger between Pepsi and Cola Turca by using a merger simulation technique. The results show that all cola suppliers have large price-cost margins for most of their products. Prices of the merging parties increase in average by 15 - 21% after the merger. The merger also causes the market price to increase by 16- 22% and consumer surplus to decrease by nearly 5% in average. Finally, depending on these results, the thesis recommends a stricter merger control criterion than dominance criterion for competition policy in Turkey.