Üniversite hastanelerinde çalışan başmüdür ve müdürlerin iş doyumu ile tükenmişlik düzeylerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
Chief executive officer and manager job satisfaction, burnout in university hospitals
- Tez No: 262925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VALA LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; Üniversite hastanelerinde çalışan başmüdür ve müdürlerde iş doyumu ile tükenmişlik düzeylerinin incelenmesidir. Anket, Türkiye'deki 32 üniversite hastanesinde çalışan toplam 51 başmüdür ve müdüre uygulanmıştır. Anketin ilk bölümündeki 9 soru ankete katılanların demografik ve mesleki özelliklerini belirlemek amacıyla yöneltilmiştir. İkinci bölümde Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak, iş doyum düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu ölçekte iş doyumu ile ilgili sorgulanan içsel, dışsal ve genel doyum boyutları araştırma kapsamına alınmıştır. Anketin son bölümünde ise Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak Tükenmişlik düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ölçekte tükenmişlik; duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı olmak üzere 3 boyutta değerlendirilmektedir. Elde edilen veriler Statistica Axa 7.1 programında analiz edilmiştir.Üniversite hastanelerinde çalışan başmüdür ve müdürlerin, iş doyum ölçeği, dışsal doyum boyutu puanları açısından, görevlerine, toplam hizmet yıllarına ve çalışan personel sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.İş doyum ölçeği, içsel doyum boyutu puanları açısından, çalışan personel sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.Üniversite hastanelerinde çalışan başmüdür ve müdürlerin, tükenmişlik ölçeği, duygusal tükenme boyutu puanları açısından, yaşlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.Tükenmişlik ölçeği, kişisel başarı boyutu puanları açısından, çalışan personel sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.Duygusal tükenmişlik ile iş doyumu arasında negatif yönde, orta derecede, anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Duyarsızlaşma ile iş doyumu arasında negatif yönde, çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Kişisel başarı ile iş doyumu arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde, anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the relationship between job satisfaction and burnout in Chief executive officers and manager who works in university hospitals. The universe of the descriptive study constitues all the university hospitals Data were collected from 32 University Hospital Chief executive officers and managers using questionnaire (Maslach Burnout Inventory and Minnesota Job- Satisfaction Scale & form for sociodemographic caracteristics). The questionnaire was applied to 51 Chief executive officers and managers who works in university hospital. First 9 questions of the first part of the questionnaire were asked to determine the demographical and professional characteristics of the participants. In the second part, it was tried to measure the exhaustion level of the participant headmasters and managers by using Maslach Burnout Inventory. In the scale, exhaustion is evaluated in three dimensions that are emotional exhaustion, insensitivity and personal success. In the last part of the questionnaire it was tried to determine the job satisfaction level of the participant headmasters and managers by using the Minnesota Job-Satisfaction Scale. The endogenous and exogenous dimensions that are examined in the scale were taken in the content of the research. The data has been analaysed with Statica Axa 7.1.According to exogenous dimennsion subscale scores of the study group; statistically significant differences have been found amongst their duty ,total working years and number of the personnel.According to endogenous dimensions subscale scores of the study group; statistically significant difference has been found amongst number of the personnel.According to emotional exhaustion subscale scores of the study group; statistically significant difference has been found amongst age.According to personal accomplishment subscale scores of the study group; statistically significant difference has been found amongst number of the personnel.There is a negative, medium point mean and significant relationship between emotional exhaustion and job satisfaction.There is a negative ,low point mean and significant relationship between Insensitivity exhaustion and job satisfaction.There is a positive, low point mean and significant relationship between personal success and job satisfaction.