Marmara Denizi havzası deltaları
Deltas in the of sea of Marmara Basin
  1. Tez No: 262944
  2. Yazar: EMRE ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan ?Marmara Denizi Havzası?nın deltalarının belirlenip, tanıtılması amaçlanmıştır. Marmara Denizi Havzası Deltaları başlıklı bu çalışma Türkiye'de deltalar hakkında özgün ve ilk olma özelliği nedeniyle deltalar hakkında ana çizgileriyle bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bunlar deltaların oluşumu ve gelişimi, delta oluşumunu etkileyen faktörler, delta oluşum süreçleri, delta tipleri ve oluşumları, delta depoları, deltaların fizyografik bölümleri ve deltaik şekiller, dünya'nın ve Türkiye'nin bazı önemli deltaları hakkındadır. Bu temel bilgilerden sonra Marmara Denizi Havzasının Deltaları tespit edilmiş ve özellikleri ortaya konulmuştur. Bu tespit yapılırken sadece denizel deltalar değil gölsel deltalarda incelenmiştir.Bu bölümler açıklayıcı şekil ve haritalarla desteklenmiştir. Çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılmıştır. Bu bilgiler arazi ekskürsiyonları ile irdelenmiş ve doğrulanmıştır. Çalışma tablo, fotoğraf, grafik ve haritalar ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study is investigate to introduce to determine deltas in the of ?Sea of Marmara Basin? which is located in the Northwestern of Turkey. Because of this work which titled Deltas of sea of Marmara Basin to be primarily and original in the matter of deltas in the Turkey, some assessment with mainline relating to deltas was existed. These were regarded progress and become of deltas, affecting factors of delta to become, processes of delta become, types of delta and at become, delta deposits, physiographic parts of deltas and deltaic figures, some important deltas of world and Turkey. After this base datas, Deltas of sea of Marmara Basin were fixed and its speciality put forthed. To be this fixing was investigated not only seal deltas but also lacustrine deltas.This parts were backed explanatory figures and maps. In this study used Geography Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques. This knowledges testified and ispected with field exursions. In study enriched with chart, photograph, graphic and maps.