Eski Çin felsefesi ve mantık anlayışı
Ancient Chinese philosophy and understanding of logic
  1. Tez No: 262945
  2. Yazar: ERDEN MİRAY YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eski Çin Felsefesinin ve Mantık Anlayışının özgün yapısını, mevcut kaynaklar ışığında, mümkün olduğu kadar Batı'lı anlamda Felsefe ve Mantık Anlayışı ile sistematik bir karşılaştırma yapmadan ortaya koymaktır. Bu bağlamda Eski Çin Felsefesi ve Mantık anlayışının oluşmasına ortam hazırlayan koşullar, tarihi gelişimi içersinde incelenmeye çalışılmıştır. Eski Çin'de Felsefe türünden etkinliklerin ve Mantık'ın geliştirilmesine vesile olan önemli okullar, kurucuları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce the genuine structure of Chinese Philosophy and Understanding of Logic without comparing systematically with the Western Philosophy and Understanding of Logic, in the light of the existing sources. In this context the conditions which helped the formation of Chinese Philosophy and Logic were tried to be analysed during its historical process of development. All the important schools which influenced the development of philosophy and logic in ancient China were taken in hand with their founders.