XVIII. yüzyılda İskenderiye Limanı
Port of Alexandria in the 18th Century
- Tez No: 262956
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
İskenderiye, uzun yüzyıllar boyunca, Hint okyanusu ve Kızıldeniz ticaretinin Avrupa'ya ulaşmadan önce Müslüman topraklarındaki son durağı olması itibariyle ayrı bir öneme haiz olmuştur. Bu çalışmada arşiv belgeleri ışığında 18. yüzyılda bir liman kenti olarak İskenderiye'nin imparatorluk sınırları içerisinde sahip olduğu ticari konumu, İskenderiye limanının fiziksel özellikleri ve Kızıldeniz-İstanbul arasında ulaşımda oynadığı rol ele alınmıştır. Ayrıca herhangi bir tatlı su kaynağına sahip olmayan şehrin içme suyu ihtiyacını Nil nehrinden karşılayan kanal ile şehir içinde dağılmış irili ufaklı sarnıçlar ve Akdeniz sahilinde İskenderiye-Reşid arasında yer yer var olan sedlerin tamirleri hakkında da ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the centuries, Alexandria, has a distinctive importance considering of being the last stop in Muslim lands for commerce of Indian Ocean and Red Sea before arriving Europe. In this thesis, in the light of archive documents, the role of the commercial position of Alexandria as a port city in the border of the Empire, its physical features and the role it acted at the transport between Istanbul and Red Sea has been taken up. Also detailed information has given about the repair of the canal that provides drinking water from the Nile to the city that doesn?t have any source of sweet water, the repair of cisterns in different sizes that take place in the city and the repair of sedds which has been on the Mediterranean coast between Alexandria and Rosetta.